Flat white – kultowy napój z historią. Czy jest zdrowy dla naszego organizmu?

11 marca na platformie Google Doodle pojawiła się w roli głównej flat white. Właśnie ten specyficzny typ kawy, według miejskich legend, powstał zupełnie przez przypadek. Czy jednak warto zasmakować tej niezwykłej odmiany? Ile kalorii znajduje się w jednej porcji?

Kawę flat white zaprezentowano w Google Doodle 11 marca. To nie jest dzień wybrany przypadkowo. Mianowicie, tego typu kawa została stworzona w latach osiemdziesiątych XX wieku, prawdopodobnie w Australii lub Nowej Zelandii, kiedy to ktoś nieporadnie przyrządził cappuccino. Niektórzy eksperci są jednak przekonani, że flat white narodziła się kilka dekad wcześniej na terenie Wielkiej Brytanii i stamtąd trafiła do antypodów.

Początki poprzedniego dziesięciolecia obfitowały w pojawienie się tej głęboko aromatycznej kawy w brytyjskich oraz europejskich i amerykańskich sieciach kawiarni. Od tego czasu zyskała ona dużą popularność. W dniu 11 marca 2011 roku termin „flat white” został wprowadzony do Oxford English Dictionary.

Czym jest flat white? Przyrządza się ją na bazie dwóch porcji espresso, do którego dodaje się 120 ml delikatnie spienionego mleka, najlepiej pełnotłustego. Flat white wyróżnia się od latte przede wszystkim proporcjami składników – espresso i mleka. Mówiąc prosto – w latte znajduje się o połowę mniej espresso (jedna porcja) i dwa razy więcej mleka (około 250 ml i więcej) niż w flat white.

Stąd właśnie pochodzi jej nazwa. Flat, co oznacza „płaski”, odnosi się do cieńszej warstwy pianki mlecznej, jaka występuje w flat white w porównaniu do latte.

Czy powinniśmy spożywać flat white ze względu na zdrowie? To pytanie nie jest łatwe do jednoznacznego sformułowania odpowiedzi. Jeżeli porównamy flat white z latte, zawiera ona mniej kalorii i węglowodanów, które pochodzą głównie z krowiego mleka. W takim przypadku standardowa porcja flat white ma 120 kcal, 10 g węglowodanów i 6 g tłuszczu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na mleko odtłuszczone, kaloryczność spada do około 60 kcal.

Jednakże, jeżeli wybierzemy opcję roślinną, kawa może być znacznie bardziej kaloryczna. Przy dodatku mleka owsianego, które często zawiera cukier i olej, kaloryczność może wzrosnąć nawet do 170 kcal.