Wpływ napięcia nerwowego na funkcjonowanie organizmu i metody jego łagodzenia

Reakcja na sytuacje stresujące, jakimi są trudne momenty w życiu, to napięcie nerwowe. Choć krótkotrwałe może podsycać naszą gotowość do działania, to jego przewlekłe występowanie ma destrukcyjny wpływ na organizm. Konsekwencją ciągłego stresu jest ogólne osłabienie organizmu, zwiększone zmęczenie i utrata energii, a także problemy ze snem. Kluczem do radzenia sobie z tym stanem jest modyfikacja stylu życia. Efektywnym rozwiązaniem mogą okazać się również zioła mające działanie uspokajające oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Prawie każdy z nas doświadcza skutków stresu w postaci napięcia nerwowego. Życie w pośpiechu, wieczna rywalizacja w miejscu pracy czy ciężar nadmiernych obowiązków sprawiają, że stajemy się podatni na nerwicę. Często irytują nas nawet drobiazgi, takie jak: korki uliczne, opóźniony autobus czy nieprzyjemna rozmowa z sąsiadem.

Napięcie nerwowe, które odczuwamy w takich sytuacjach, jest wynikiem aktywacji części współczulnej układu nerwowego. Jej zadaniem jest pomoc organizmowi w radzeniu sobie z intensywnym stresem psychicznym przez takie mechanizmy, jak:

– przyspieszenie rytmu serca,

– podwyższenie ciśnienia tętniczego,

– zwiększenie poziomu glukozy we krwi.

Wszystko to dzieje się dzięki wydzielaniu kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Problem jednak następuje, kiedy stres staje się długotrwały, a poziom kortyzolu w organizmie wzrasta do niezdrowych wartości, co powoduje codzienne występowanie stanów napięcia nerwowego.

Napięcie nerwowe może również sygnalizować obecność innej choroby, jak na przykład:

– depresji,

– nerwic,

– nadczynności tarczycy,

– oraz uzależnienia od substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki.