Sztuka utrzymania bawełnianych ubrań w nienagannym stanie

Zasadniczo, proces czyszczenia odzieży wykonanej z bawełny nie jest skomplikowany. Bez względu na to, czy decydujesz się na pranie ręczne, czy mechaniczne, efekty powinny być zadowalające. Istotne jednak jest, aby zwrócić szczególną uwagę na możliwość odbarwienia – barwniki używane do kolorowych nadruków nie zawsze są trwałe. Białe koszulki i koszule wykonane z materiału bawełnianego mogą być bezpiecznie gotowane, natomiast odzież kolorowa – jasna i ciemna – tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie zaznaczone na metce.

Brudne DŻINSOWE BLUZY I SPODNIE, szczególnie te zaplamione olejem lub smarem z roweru czy motocykla, warto zwilżyć wodą i potraktować kawałkiem suchego mydła. W ten sposób należy pozostawić je do następnego dnia. Następnie nalać gorącej wody do miski, dodać terpentynę (1 łyżka stołowa na 3 litry wody) i zanurzyć w niej dżinsy. Po kolejnym dniu rozłożyć spodnie na desce umieszczonej nad wanną i porządnie przetrzeć je szczotką, namydlając najbardziej zabrudzone miejsca. Po tym płukać kilka razy i wieszać do wyschnięcia. Taki sposób powinien pozwolić na skuteczne czyszczenie nawet najbardziej brudnych dżinsów.

Kiedy chodzi o BLUZKI I SPÓDNICE Z BAWEŁNY HINDUSKIEJ, zalecane jest pranie ich w wodzie, która wcześniej służyła do gotowania otrębów. Jeśli tkanina jest barwiona na czerwono lub zielono, do płukania warto dodać odrobinę octu; natomiast jeśli jest barwiona na niebiesko – dodajemy soli kuchennej. Przy prasowaniu należy postępować delikatnie w poprzek tkaniny, aby nie usunąć charakterystycznych zagnieceń.

W przypadku CZARNYCH I GRANATOWYCH MARKIZET BĆ WODZIANEJ dobrym rozwiązaniem może być płukanie ich w piwie. Jeśli jednak preferujesz płukanie w wodzie, do ostatniego płukania (w zimnej wodzie) dodaj 2 kostki cukru na 1 litr wody. Inna możliwość to pranie w wodzie, w której wcześniej gotowała się sucha fasola – wtedy warto użyć mydła.

BAWEŁNIANĄ FLANELĘ (jak sukienki, bluzki i koszule) zaleca się prać w ciepłej, mydlanej wodzie z dodatkiem 2 łyżek amoniaku. Następnie płukać w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Do płukania białej flaneli dodaje się 1 łyżeczkę boraksu na 1l wody.