Metody przechowywania futer w okresie letnim

Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać futro w czasie lata, są dwa sprawdzone sposoby. Pierwszym z nich jest utrzymanie futra w czystości poprzez regularne czyszczenie i odświeżanie, a następnie powieszenie go w szafie umieszczonej w chłodnym pomieszczeniu. Szafa ta powinna być wcześniej przetarta terpentyną. Co 2 do 3 tygodnie futro powinno być wyjmowane, przewietrzane i znów zawieszane w szafie, która na nowo została przetarta terpentyną.

Drugi sposób to uszycie worka z gęstego, lnianego materiału. Worek ten powinien być zamoczony w silnym roztworze soli, a następnie wysuszony i wyprasowany. Futro wkłada się do tak przygotowanego worka, który następnie starannie się zaszywa. Na worek przyczepia się karteczkę informującą o zawartości. Tak zapakowane futra można składować na półkach w szafie, w kufrach czy walizkach umieszczonych na strychu lub pawlaczu.

Eksperci jednomyślnie podkreślają, że nie wolno przechowywać futer w plastikowych torbach, gdyż muszą one „oddychać”. Nie zaleca się również stosowania naftaliny. Zamiast tego, do kieszeni futer warto wkładać małe woreczki wykonane z gazy, wypełnione różnymi, intensywnie pachnącymi ziołami, takimi jak lawenda, nostrzyk, szałwia czy bagno. Uzyskany w ten sposób zapach skutecznie odstrasza mole, które nie przepadają za aromatem tych roślin.