Problematyka bólu w klatce piersiowej wynikającego z nerwobóli – rozpoznawanie i metody leczenia

Doświadczenie bólu w klatce piersiowej często staje się źródłem zmartwień dla wielu osób, bowiem pierwszym skojarzeniem może być obawa o zawał serca. Mimo to, warto podkreślić, że przyczyn powodujących ból w tej okolicy jest wiele, a nie wszystkie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia czy życia. Jednym z możliwych czynników jest nerwoból.

Nerwoból, czyli inaczej neuralgia, jest rodzajem bólu, który jest efektem uszkodzenia lub podrażnienia nerwu obwodowego. Te nerwy są odpowiedzialne za przewodzenie sygnałów między ciałem a układem ośrodkowym. Nerwoból lokalizowany w klatce piersiowej jest odzwierciedleniem problemów z nerwami znajdującymi się w tym obszarze.

Tego rodzaju ból może pojawiać się w kontekście choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, urazów żeber czy niedoboru witamin z grupy B. W terapii neuralgii stosuje się leki przeciwbólowe, biostymulację laserową oraz suplementację witamin z grupy B.

Przyczyn nerwobólu w klatce piersiowej jest wiele – może on być wynikiem ucisku na nerw spowodowany przez zmiany w kręgosłupie (często przy chorobie zwyrodnieniowej), podrażnienia spowodowanego przez przewianie lub gwałtowny ruch, urazu (np. złamania żeber) czy niedoboru witamin z grupy B. Nerwoból może również wynikać z zapalenia nerwu obwodowego (często pojawia się w wyniku półpaśca), ucisku na nerw przez zmiany nowotworowe lub obrzękowe oraz chorób tkanki łącznej takich jak toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczyną mogą być również choroby naczyniowe, toksyczne uszkodzenie nerwu (np. przez tlenek węgla, metale ciężkie, alkohol, niektóre leki) oraz zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, mocznica).