Praktyczne porady na temat czyszczenia i konserwacji sufitów

Pierwsza kwestia, o której należy pamiętać podczas sprzątania sufitów i ścian, to odpowiednie przygotowanie narzędzi. Szczególnie ważne jest użycie miękkiej ściereczki, która skutecznie zbiera kurz, zamiast przemieszczać go. Najlepszym materiałem do tego celu będzie gaza lub tetra. Tę wybraną ścierkę należy najpierw umyć, a następnie namoczyć w roztworze wody z gliceryną (2 łyżki stołowe na 1 litr). Po kilku minutach moczenia, ściereczkę wykręcamy i suszymy. Owiniętą wokół szczotki, używamy jej do przecierania sufitu, pamiętając aby ruchy były skierowane prostopadle do okna. Dzięki temu ewentualne pozostawione ślady będą mniej widoczne.

Kiedy zauważymy, że farba na suficie zaczyna się łuszczyć, nie ma powodów do paniki ani konieczności natychmiastowego wzywania malarza. Zanim to zrobimy, warto spróbować samodzielnej interwencji. Roztwór ałunu (5 łyżek stołowych na 1 litr wody) może być tu pomocny. Wałek malarski zanurzamy w roztworze, a następnie przeciągamy go po całym suficie. Po wyschnięciu, łuszczące się elementy powinny przestać opadać.

Stare budynki często charakteryzują się sufitami ozdobionymi sztukaterią, która niestety jest magnesem na kurz. W takim przypadku warto przygotować papkę z mąki ziemniaczanej i zimnej wody i nałożyć ją na brudne miejsca. Po wyschnięciu usuwamy ją delikatną szczoteczką. Jeżeli jednak zanieczyszczenia nie są duże, wystarczy użycie odkurzacza z małą, okrągłą szczoteczką.