Porady dotyczące pielęgnacji i czyszczenia odzieży z różnych rodzajów materiałów

Teraz skupimy się na wskazówkach dotyczących pielęgnacji odzieży wykonanej z różnych rodzajów tkanin. Poznamy m.in. metody mycia i czyszczenia ubrań wełnianych, jedwabnych, wykonanych z włókien sztucznych oraz bawełny. Dowiemy się także, jak obchodzić się z odzieżą aksamitną, koronkową, haftowaną, dzianinową czy trykotażem oraz jak prawidłowo dbać o elastyczne paski, kapelusze i krawaty.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zdjęcie okrycia wierzchniego po powrocie do domu. Podobnie wiemy, że powinniśmy zmienić zabrudzone buty na komfortowe pantofle, co stało się już nawykiem w wielu domach. Mimo to, wiele osób uważa za przesadę przebranie się w strój domowy po powrocie do domu. A przecież taka praktyka jest nie tylko higieniczna, ale także korzystna dla samej odzieży, która również potrzebuje odpocząć.

Nie powinniśmy jednak kojarzyć stroju domowego tylko ze starymi ciuchami i zniszczonymi pantoflami. Także w domu można i powinniśmy wyglądać estetycznie. Mężczyźni zazwyczaj wybierają swetry, dresy, wygodne spodnie i miękkie sandały, podczas gdy kobiety najczęściej zakładają sukienki lub spódniczki z kolorowym sweterkiem oraz dodają do tego kolorowy fartuszek. Na nogach noszą sandałki na niskim, szerokim obcasie. Aksamitne pantofle na koturnach, ozdobione kolorowymi futerkami, są odpowiednie jedynie na krótką trasę z sypialni do łazienki. W przeciwnym razie nie są zbyt praktyczne dla współczesnej pani domu, która po dniu pracy musi efektywnie dzielić czas między przygotowywaniem posiłków, sprzątaniem i praniem.

Zdejmowane ubrania po powrocie do domu nie powinny trafiać od razu do szafy. Dobrze jest je zawiesić na odpowiednio dobranych wieszakach i przewietrzyć na balkonie lub przy otwartym oknie. Do szafy składamy tylko odzież czystą i odkurzoną.

Swetry najlepiej układać złożone na półkach. Dla spódnic dostępne są specjalne wieszaki, które umożliwiają jednoczesne zawieszenie 5-6 sztuk. Jeżeli takich nie posiadamy, możemy poprosić domowego majsterkowicza o wykonanie w zwykłych drewnianych wieszakach dwóch nacięć w odległości 2-3 cm od obu zakończeń.

Bluzki powinny wisieć na wieszakach, a nie być układane na półkach, jak męskie koszule. Najlepiej jest zawieszać każdą sukienkę czy bluzkę na osobnym wieszaku, ale rzadko kto dysponuje wystarczającą ilością miejsca w szafie. Dlatego wieszajmy je po 2-3 razem, stosując pewne stałe zasady, które ułatwią ich odszukanie, np. według kolorów, przeznaczenia czy rodzaju tkaniny.