Zespół chronicznego zmęczenia – symptomatologia, etiologia, terapia

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) jest chorobą charakteryzującą się intensywnym uczuciem zmęczenia trwającym minimum pół roku, które nie ustępuje nawet w czasie odpoczynku. Organizm zmagający się z tym schorzeniem doświadcza również innych problemów zdrowotnych takich jak: trudności z koncentracją, problemy z pamięcią oraz ból mięśni i stawów. Niestety, dokładna przyczyna występowania tej choroby pozostaje nierozwiązana. Metody leczenia opierają się na terapii psychologicznej i kontrolowanej aktywności fizycznej.

Zespół chronicznego zmęczenia, znany również jako CFS (Chronic Fatigue Syndrome), to schorzenie o szerokim spektrum, które może dotknąć każdego, ale często bywa niezauważone czy niewłaściwie zdiagnozowane. Z reguły pojawia się po 40. roku życia, jest dwa razy częściej spotykane u płci żeńskiej i objawia się utrzymującym się przez co najmniej sześć miesięcy uczuciem zmęczenia, które towarzyszą dodatkowe dolegliwości.

Choroba ta może być powodem poważnych zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Osoby cierpiące na CFS są bardziej narażone na utratę pracy i mają gorsze codzienne funkcjonowanie w porównaniu do zdrowych osób z ich otoczenia. Diagnozowanie zespołu przewlekłego zmęczenia wymaga wykluczenia innych chorób o podobnym obrazie klinicznym.

Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia opiera się na analizie symptomów zgłaszanych przez pacjentów. Głównym objawem, którym skarżą się pacjenci z CFS, jest uczucie intensywnego zmęczenia, które utrzymuje się dłużej niż sześć miesięcy. Zmęczenie to uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności życiowych, ma negatywny wpływ na nastrój i powoduje problemy ze snem.

Uczucie zmęczenia często towarzyszą inne symptomy. Do objawów zespołu przewlekłego zmęczenia zalicza się bóle głowy o nietypowym charakterze, miejscu występowania i stopniu nasilenia, ból wielu stawów bez widocznych obrzęków czy rumienia, ból mięśni, pogorszenie samopoczucia po wysiłku fizycznym trwające dłużej niż 24 godziny, istotne pogorszenie krótkotrwałej pamięci lub koncentracji, ból gardła, zaburzenia snu, bolesność węzłów chłonnych, zaburzenia miesiączkowania u kobiet, niepłodność u obu płci, bóle brzucha, zaburzenia trawienia i nieregularne wypróżnienia. Wystąpienie minimum czterech z wymienionych objawów razem z uczuciem wyczerpania daje podstawy do rozpoznania zespołu przewlekłego zmęczenia.