Ocenianie innych

Nie ulega wątpliwości, że ocenianie innych to coś, co cieszy się stosunkowo sporym zainteresowaniem. Można również dodać, że ocenianie innych to coś, co jest kontrowersyjne. Jaka jest prawda?

Pozostać sobą!

Człowiek powinien pozostawać sobą. Sobą, czyli ze swoimi pragnieniami, potrzebami czy marzeniami. Teoretycznie mowa o czymś prostym, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Można też powiedzieć, że mowa o najtrudniejszym wyzwaniu dla nas wszystkich.

Co więcej, ocenianie innych jest tego dowodem. Warte odnotowania jest również to, że chodzi o coś, co może kojarzyć się negatywnie, natomiast rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Krótko mówiąc, ocenianie innych może okazać się minusem, jak i plusem. Dokładnie rzecz ujmując, ocenianie innych może okazać się próbą zasłonięcia czegoś niewygodnego. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na reakcje związane z zachowaniem osoby ocenianej – czy nie jest tak, że drażni to, co chciałoby się zobaczyć u siebie? Drażnić może także to, co się ma i czego się nie akceptuje. Ocenianie jest pozytywne tylko wtedy, gdy możemy mówić o lepszym poznaniu swojej osoby. Jak się można domyślić, nie jest to częsta sytuacja. Wypada też dodać, że najczęściej mamy do czynienia z szukaniem usprawiedliwienia.

Zerwanie z ocenianiem

Jeżeli oceniasz innych i ma to negatywny wpływ, trzeba z tym skończyć. Nie ma też co ukrywać, że jest to zadanie, które niekoniecznie musi okazać się łatwe. Niemniej jednak należy próbować – chodzi w końcu o lepszą przyszłość. Dobrze też zwrócić uwagę na to, jak wyglądają godziny czy dni bez oceniania – zmiany są wyraźne?