Jak imponowanie innym szkodzi twojej psychice?

Imponowanie innym swoim kosztem zawsze się na nas odbija. Wpływa nie tylko na nasze pieniądze, które coraz częściej są w naszych oczach jedynym sposobem na wartościowanie danego człowieka, ale także na naszą psychikę, która cały czas musi sobie radzić z presją, którą sami na nią narzucamy. Cały czas staramy się podnosić nasz status społeczny w oczach innych, przez co brakuje nam czasu, żeby zadbać o siebie i nasze zdrowie.

Karmisz swoją zazdrość i nienawiść

Chęć zaimponowania innym bardzo często idzie w parze z zazdrością. Chcemy pokazać innym, jak wielkie kapitały mamy, ale cały czas gonimy nasz ideał, który coraz mocniej się od nas oddala. I wtedy pojawia się zazdrość. Takim ideałem może być dla nas nasz sąsiad, który ma większe mieszkanie i właśnie lekką ręką kupił samochód prosto z salonu albo celebrytka, którą oglądamy na Instagramie. Do tego często dochodzi nienawiść, bo zaczynamy w głowie tworzyć sobie obraz tej osoby. My ciężko pracujemy na to, co mamy, a po nim w ogóle tego nie widać, w takim razie na pewno kradnie albo ma bogatego kochanka.

Czujesz, że nigdy nie uda Ci się dorównać innym

Strach przed staniem się pośmiewiskiem potrafi przytłaczać nas już od najmłodszych lat. Ludzi wokół nas śmieją się, że nie nosimy markowych ubrań albo nie mamy swojego pokoju i te myśli zostają z nami na wiele lat. W dorosłości czujemy, że nie ważne, jak mocno będziemy się starali, to i tak nie uda nam się dorównać innym. Kupujemy nowe i drogie przedmioty, ale jednocześnie widzimy, że wszyscy wokół nas oczekują od nas jeszcze więcej. A kiedy zaczyna brakować nam naszych własnych oszczędności, zaciągamy kredyty, byle tylko mieć większy dom albo samochód, żeby w końcu być na takim poziomie, jak inny.

Zapominasz o tym, czego Ty chcesz

Kiedy skupiamy się na imponowaniu innym, często zupełnie obcym nam osobom, możemy zupełnie nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie przemawiają już przez nas nasze własne pragnienia. Staramy się pokazać innym, jak wyjątkowymi osobami jesteśmy, ale przy okazji zupełnie nie przejmujemy się tym, że się nie rozwijamy i nie zmieniamy niczego, żeby rzeczywiście nasze życie było coraz lepsze. Kiedy zaczynamy składać się z pragnień innych i tworzymy z nich swoją osobowość, zaczynamy gubić to, co kiedyś tworzyło nas. W konsekwencji narażamy się na depresję, bo powoli zauważamy, że sami nie możemy się rozpoznać.

One thought on “Jak imponowanie innym szkodzi twojej psychice?

Dodaj komentarz