Jak rozpoznać wysoce inteligentną osobę – 9 wskazówek z opracowania psychologów

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twoja nowa znajomość jest rzeczywiście inteligentna, czy tylko stara się taką wydawać, istnieje kilka kluczowych cech, które mogą Ci w to pomóc. Nie wystarczy tylko obserwować, czy ktoś dużo czyta książek lub zadaje głębokie pytania. Eksperci w dziedzinie psychologii podpowiadają, jakie rzeczywiście są atrybuty osób o wysokim iloradzie inteligencji.

Czym charakteryzuje się osoba o nieprzeciętnej inteligencji? Otóż na pierwszym miejscu jest niegasnąca ciekawość świata oraz umiejętność identyfikowania konkretnych schematów i adaptacji do nowych okoliczności. Jeśli widzisz te cechy u swojej nowej znajomości, być może masz do czynienia z prawdziwym intelektualistą/intelektualistką. Co więc jeszcze powinno Ciebie zainteresować?

Osoby o wyjątkowo wysokiej inteligencji często są bardzo ciekawe świata, mają niekończące się pragnienie poznawania. Według psychologów, to właśnie oni są najbardziej inteligentni, ponieważ nieustannie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że uczniowie, którzy są bardziej dociekliwi osiągają lepsze wyniki w nauce. Ponadto ciekawość zwiększa zdolność zapamiętywania informacji, a umysły o wysokim stopniu dociekliwości potrafią generować skomplikowane pomysły.