Jak poprawić swoją wytrzymałość?

Wytrzymałość jest podstawową cechą fizyczną, która może być rozwijana i trenowana przy użyciu różnych metod i z różnych perspektyw. W zależności od czynników takich jak doświadczenie sportowe, rodzaj aktywności lub sportu, który uprawiasz, czas jaki masz do dyspozycji na trening. Istnieją różne opcje utrzymania lub rozwoju w tym aspekcie. Jeśli chcesz poznać możliwości wykraczające poza bieg ciągły, trenuj siłę, kontroluj intensywność swoich wysiłków i dostosuj trening do wydarzenia, w którym masz zamiar wziąć udział.

Kiedy szukamy sposobu na zwiększenie naszej sprawności fizycznej, w każdej dyscyplinie, musimy się przygotować poprzez analizę potrzeb wydarzenia, które zamierzamy przeprowadzić. Pojęcie wytrzymałości jest bardzo szerokie, rozumiane jako powtarzanie lub utrzymywanie wysiłku (opór możemy odnieść do siły, szybkości lub techniki). Najczęściej myśli się w kategoriach szybkości (powszechne w lekkoatletyce, kolarstwie, triathlonie, itp.), ale nie można jej oddzielić od zdolności do stosowania siły, ani od kontroli technicznej. Dlatego właśnie utrzymanie prędkości, siła i technika idą w parze.

Zindywidualizować i dostosować trening w zależności od uprawianej dyscypliny

Najważniejsze jest, aby dostosować sesje treningowe do swojego poziomu fizycznego, wcześniejszego doświadczenia i dostępności do treningu i odpoczynku. Objętość treningu, który zawodowy sportowiec może wykonać w godzinach odpoczynku nie powinna być taka sama jak u osoby, która pracuje 8-10 godzin dziennie. Choć to oczywiste, jest to czynnik, który rzadko bierzemy pod uwagę. Trenujemy więcej niż jesteśmy w stanie odpocząć i przyswoić. Wszystko jest kwestią optymalizacji, więcej treningu nie oznacza lepszego treningu.

Drugim istotnym aspektem jest przystosowanie się do sportu lub aktywności, którą zamierzasz uprawiać. To jest to, co jest znane jako „natura” wydarzenia. Nie musisz trenować w ten sam sposób, jeśli zamierzasz przebiec 1000m lub 2000m w zawodach, jak w przypadku maratonu. I obie dyscypliny potrzebują wytrzymałości, aby odpowiednio funkcjonować, jednak każda z nich potrzebuje odpowiedniej dawki. I ta dawka musi być zindywidualizowana.
Wreszcie, podsumowując na poziomie planowania, musimy przeplatać dni ciężkie i łagodne. Musimy kontrolować intensywność. Jedną z coraz popularniejszych metod jest trening spolaryzowany, który opiera się na naprzemiennym stosowaniu lekkich i intensywnych wysiłków w proporcji około 80/20%. Nie ma jednej metody, nie ma też cudownych strategii, ale planowanie i kierowanie wysiłkiem w sposób zaplanowany i zorganizowany jest niezbędne do osiągnięcia maksymalnej wydajności. Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej korzyści z treningu, warto oddać się w ręce wykwalifikowanych specjalistów, którzy poprowadzą Cię i doradzą Ci w zakresie Twoich celów.

Trening siłowy

Potrzeby siłowe różnią się w zależności od dyscypliny sportowej, ale nie da się poprawić wytrzymałości bez odpowiedniej bazy siłowej. Nawet jeśli Twoja dyscyplina jest dyscypliną długodystansową (pływanie na wodach otwartych, triathlon, kolarstwo, biegi długodystansowe) siła jest niezbędna do optymalizacji wydajności, nawet przy dużych obciążeniach (które czasami nie są używane ze strachu lub niewiedzy) i co nie mniej ważne, pozwala nam zmniejszyć ryzyko kontuzji. Program treningu siłowego obejmujący ćwiczenia o niskiej lub wysokiej intensywności oraz ćwiczenia plyometryczne wykonywane 2-3 razy w tygodniu przez 8-12 tygodni jest odpowiednią strategią poprawy ekonomiki biegu u wysoko wytrenowanych biegaczy średnio- i długodystansowych.

Trening bardziej ekonomiczny

Mówienie o wytrzymałości to mówienie o ekonomii, w sensie ekonomii, oszczędności energii podczas przemieszczania się. Im mniej energii wydatkujemy przy danej prędkości, tym bardziej wydajny jest nasz ruch i tym dłużej możemy utrzymać taką intensywność. Gdybyśmy byli samochodem startującym w wyścigach długodystansowych, w naszym interesie byłoby zużywanie mniejszej ilości paliwa, aby mieć zbiornik dostępny na ostatnią część wyścigu. Bardziej „ekonomiczny” sportowiec dotrze z większą energią i siłą do decydującej części zawodów. Wiadomo również, że pokonywanie wzniesień o wysokiej intensywności poprawia ekonomię biegu bez konieczności stosowania tak dużej objętości jak w przypadku metod ciągłych.

Podsumowując, nie ograniczaj się do niekontrolowanego biegu ciągłego, trenuj siłowo, kontroluj intensywność wysiłku i dostosuj trening do imprezy, na którą się wybierasz.