Czym jest jogging?

Jogging stał się niezwykle popularny, a biegaczy można spotkać o każdej porze dnia i nocy. Popularność tego rodzaju aktywności wynika z szeregu zalet, które przynosi, a także z faktu, że uprawiać jogging może każdy – wystarczą buty do biegania i chęci. Czym jest jogging i czym właściwie różni się od biegania?

Najważniejszą różnicą pomiędzy bieganiem a joggingiem jest cel, który skłania nas do sięgnięcia po buty do biegania. Joggerzy biegają przede wszystkim dla przyjemności. Charakteryzuje ich wolniejsze tempo (zazwyczaj 7 – 9 km na godzinę) i chęć prowadzenia zdrowego trybu życia. Tymczasem bieganie najczęściej wiąże się z dążeniem do konkretnego celu: poprawy szybkości lub wytrzymałości. W tym celu biegacze planują i monitorują swoje treningi, sprawdzając tempo i dystans jakie wskazuje zegarek sportowy, aby stale poprawiać osiągane wyniki.

Niezależnie od wszystkiego, zarówno bieganie, jak i jogging przynosi wiele korzyści. Pomaga utrzymać prawidłową sylwetkę, korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Natomiast sama aktywność fizyczna jest ważną częścią profilaktyki wielu chorób (udar mózgu, zawał serca, nadciśnienie, cukrzyca itp.) i zdrowego trybu życia. Dodatkowo bieganie pomaga zredukować stres i poradzić sobie z zaburzeniami snu (np. bezsennością).