Czy warto oszczędzać na koncie oszczędnościowym?

Najpopularniejszym produktem bankowym, który służy do odkładania pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to narzędzie, które znają jeszcze nasze babcie i dziadkowie. Jednak w obecnej sytuacji gospodarczej od oszczędzania na koncie oszczędnościowym odstrasza wysoka inflacja. Czy warto więc zakładać takie konto? Czy oszczędzanie na koncie oszczędnościowym ma jakieś zalety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Aktualne średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych w polskich bankach wynosi około dwóch procent. Jest to znacznie mniej w porównaniu ze stopą inflacji. Decydując się na odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym musimy pogodzić się ze spadkiem ich wartości. Jednak oprocentowanie konta oszczędnościowego jest znacznie wyższe od oprocentowania, które posiada nasze konto osobiste. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przelanie ewentualnych nadwyżek finansowych widniejących na koncie osobistym na konto oszczędnościowe. Ma to swoją podstawową zaletę. Jest nią procent składany. Regularne odkładanie nadwyżek finansowych na rachunek oszczędnościowy sprawia, że w późniejszych okresach oszczędzania oprocentowanie zostanie również naliczone od otrzymanych do tej pory odsetek. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zmienne. Jest ono zależne od decyzji dotyczących stóp procentowych, które podejmuje Rada Polityki Pieniężnej. W przypadku, w którym RPP podejmie decyzję o podwyższeniu stóp, oprocentowanie konta oszczędnościowego powinno automatycznie wzrosnąć. Jest to znacząca przewaga konta oszczędnościowego nad innymi produktami, takimi jak lokaty bankowe, gdzie stała stopa oprocentowania obowiązuje przez dłuższy okres.

Podsumowując, przechowywanie dużych kwot na koncie oszczędnościowym nie jest najlepszym pomysłem w dzisiejszych czasach. W przypadku konieczności ulokowania większej kwoty bardziej odpowiednie mogą okazać się rozwiązania typowo inwestycyjne. Jednak małe kwoty, które odkładamy na konto oszczędnościowe mogą przerodzić się w dużą sumę, która przyda się na czarną godzinę.

One thought on “Czy warto oszczędzać na koncie oszczędnościowym?

Dodaj komentarz