Bill Gates – sekrety sukcesów jednego z najbogatszych ludzi świata

Morgan Housel, finansowy psycholog, jest zdania, że za sukcesem Billa Gatesa, twórcy Microsoftu, stoi rzadka umiejętność równoczesnego łączenia aspektów pozornie sprzecznych. To pozwala mu na bycie tzw. racjonalnym optymistą.

Pesymizm i optymizm to dwie strony tej samej monety. Wierzenie, że rzeczy mają możliwość poprawy – i z czasem poprawią się – nawet w obliczu dowodów przeciwnych, to jeden z kluczowych elementów funkcjonowania we współczesnym świecie. Jest on niezbędny w każdym aspekcie życia, od utrzymania zdrowych relacji międzyludzkich aż po dokonywanie długoterminowych inwestycji. Pesymizm jest jednak równie ważny. To nastawienie jest kluczowe do przetrwania i pomaga nam zabezpieczyć się przed ryzykiem, zanim to nastąpi.

Pesymizm i optymizm wydają się być postawami diametralnie różnymi, stąd większość z nas decyduje się na jedną z nich. Morgan Housel jednak w swojej książce „Zawsze jak zawsze: Przewodnik po tym, co się nie zmienia” tłumaczy, dlaczego umiejętność balansowania między tymi dwoma postawami była, jest i zawsze będzie jedną z kluczowych umiejętności w życiu.

Najbardziej udane osoby potrafią znaleźć równowagę między pesymizmem a optymizmem. Doskonałym przykładem tego jest Bill Gates. Od momentu założenia Microsoftu, Bill Gates zawsze dokładał wszelkich starań, aby mieć w banku wystarczająco dużo gotówki. Dlaczego? Aby zapewnić przetrwanie firmy przez 12 miesięcy, nawet jeśli nie generowałaby żadnych przychodów. Na pytanie o tę strategię w 1995 roku, Gates odpowiedział: „Technologie zmieniają się tak szybko, że kolejny rok działalności nigdy nie jest zagwarantowany. To dotyczy również Microsoftu”.