Aromaterapia – urokliwe korzyści, różnorodność i praktyczne zastosowanie

Aromaterapia jest jednym z najbardziej przyjemnych rodzajów terapii, które można zastosować dla własnego dobra. Staje się coraz bardziej popularna i łatwo dostępna, oferując uczucie głębokiego relaksu i odpoczynku w otoczeniu niezwykle starannie dobranych zapachów. Ten rodzaj terapii nie posiada prawie żadnych wad. Wybór odpowiedniego olejku eterycznego może okazać się jedynym problemem, ale po odpowiednim wyborze i zrozumieniu jego zastosowania, aromaterapia staje się czystą przyjemnością we własnym domu.

Aromaterapia jest formą leczenia, która wykorzystuje naturalne ekstrakty roślinne w celu poprawy stanu ciała, umysłu i ducha. Jest znakomitą opcją dla osób pragnących poprawić swoje samopoczucie, zdrowie fizyczne, a także emocjonalne. Choć często postrzegana jako metoda wywodząca się z nauki czy medycyny alternatywnej, to jednak wymaga dogłębnej wiedzy o zapachach, ich proporcjach oraz szczegółach i niuansach olejków eterycznych, co czyni ją prawdziwą sztuką. Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii są znane i używane w celach poprawy zdrowia i samopoczucia od niemal 6000 lat.

Aromaterapia ma wiele zalet, nie tylko ze względu na przyjemne właściwości olejków eterycznych. Znaczące jest również, że olejki eteryczne wykazują różne stopnie aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Uważa się, że niektóre z nich mają właściwości przeciwwirusowe, nicieniobójcze, przeciwgrzybicze, owadobójcze i przeciwutleniające.

Cząsteczki zapachowe olejków eterycznych, które wdychamy w trakcie sesji aromaterapii, przenikają bezpośrednio do naszego mózgu i wpływają szczególnie na ciało migdałowate, jest to obszar uważany za emocjonalne centrum mózgu. Jest to główny powód, dla którego różne zapachy mogą mieć na nas pozytywny i relaksujący wpływ.

Na rynku dostępne jest bardzo dużo rodzajów olejków eterycznych – ponad 700. Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości, które należy dobrać do własnych potrzeb, oczekiwań i preferencji (niektóre zapachy mogą być dla nas szczególnie odprężające).

Popularne olejki eteryczne to między innymi olejek lawendowy, który jest znany ze swoich właściwości uspokajających i ułatwiających sen. Olejek rumiankowy ma wszechstronne zastosowanie, przede wszystkim w przypadku różnych problemów zdrowotnych. Olejek hyzopowy o silnym zapachu ma bardzo mocne działanie, wspomaga leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Olejek grejpfrutowy jest sprzymierzeńcem piękna, podczas kąpieli leczniczych i masażów wzmacnia działanie terapii antycellulitowych. Olejek cedrowy pomaga zmniejszyć stany zapalne i kaszel, wspomaga walkę z trądzikiem. Olejek miętowy daje przyjemne uczucie chłodzenia, poprawia nastrój. Olejek bazyliowy przeciwdziała stanom zapalnym, efektywnie redukuje stres. Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.