Sztuka efektywnego sprzątania bez utraty energii

Przygotowywanie posiłków oraz porządkowanie domu to te działania, które zdecydowanie pochłaniają najwięcej czasu i siły kobiet. Dlatego warte jest przemyślenie strategii, która pozwoli na optymalne zarządzanie tymi czynnościami. Rozdzielenie obowiązków domowych pomiędzy wszystkich mieszkańców może być jednym ze sprawiedliwych rozwiązań. Ważne jest też, aby każdą czynność dokładnie zaplanować, zastanawiając się nad najbardziej efektywnym podejściem do jej wykonania. Warto również skorzystać z różnych urządzeń i technik ułatwiających pracę i przyspieszających jej realizację.

W większości domów znajdziemy wiele sprzętów gospodarstwa domowego, które mogą znacznie ułatwić codzienną pracę. To one bowiem pozwalają na oszczędność naszej siły, zdrowia i czasu. Nie zapominajmy też o drobnych narzędziach i środkach chemicznych, które także mogą okazać się pomocne w codziennych obowiązkach.

Często nie doceniamy znaczenia właściwej organizacji pracy i stosowania odpowiednich metod podczas wykonywania różnych zadań. Niemniej jednak, warto zwracać uwagę na naszą pozycję podczas pracy. Na przykład, jeśli wykonujemy pracę ręczną w pozycji siedzącej, wymaga ona tylko 4% naszego wysiłku. Ta sama praca wykonana w pozycji stojącej będzie wymagać 16% wysiłku, a jeśli wykonamy ją pochylając się – nawet 30%. Pamiętajmy więc, aby zastanowić się, jak możemy zminimalizować nasz wysiłek przed przystąpieniem do każdej czynności.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w codziennej pracy domowej: nie podnośmy ciężkich przedmiotów, jeśli da się je przetoczyć lub przesunąć; starajmy się wykonywać jak najwięcej pracy siedząc; podczas przesuwania ciężkich mebli, korzystajmy z pomocy innej osoby i używajmy ścierki pod nogami mebla, aby zmniejszyć tarcie; podczas sprzątania korzystajmy ze szczotek na długim kiju i przedłużaczy do odkurzaczy.

Podczas porządków trzeba też pamiętać o regularnych przerwach. Praca bez wytchnienia może prowadzić do skrajnego zmęczenia, co negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby pozwolić sobie na chwilę relaksu, kiedy odczuwamy zmęczenie. Wystarczy na kilkanaście minut usiąść wygodnie lub nawet położyć się, zamknąć oczy i oderwać się od wykonywanej czynności.