Zasady pielęgnacji firanek: praktyczne porady

Firanki, które stanowią ważny element dekoracyjny naszych okien, mogą gromadzić kurz i osady z dymu papierosowego. Dlatego powinno się regularnie je wstrząsać lub, co lepsze, myć podczas dużych porządków. Na szczególną uwagę zasługują firanki wykonane z bawełny lub lnu gdyż pod wpływem promieni słonecznych mogą żółknąć i pękać. Przed podjęciem decyzji o ich praniu, należy dokładnie ocenić stan tkaniny i poszukać śladów przepalenia, które mogą wskazywać na konieczność jej wymiany.

Firanki zrobione z włókien syntetycznych takich jak nylon, stylon czy tergal są łatwe do czyszczenia. Można prać je w ciepłej wodzie z mydłem lub detergnetem, najlepiej dodając wybielacz optyczny. Szybko schną po rozwieszeniu nad wanną i mogą być pozostawione na oknie do całkowitego wysuszenia. Wskazane jest dodanie kilku łyżek płynu do płukania podczas ostatniego cyklu prania, aby redukować efekt elektrostatyczny.

W przypadku białych firanek, które po pewnym czasie tracą swoją biel i zaczynają żółknąć, ciekawym rozwiązaniem może być delikatne barwienie wywarem z herbaty. Aby to zrobić, gotuj 1 łyżkę stołową herbaty w 2 szklankach wody w odkrytym garnku przez 15 minut. Po odcedzeniu i ostudzeniu, zanurz w wywarze wilgotne firanki (po uprzednim wypraniu i wypłukaniu). Czas kąpieli w wywarze zależy od oczekiwanego intensywności zabarwienia. Dla swobody ruchów firanek, powinno być go stosunkowo dużo. Jeżeli chcesz uzyskać inny kolor, możesz skorzystać z gotowych barwników.

Firanki lniane i bawełniane powinny być prane w ciepłej, mydlanej wodzie, przypominając przy tym technikę prania wełny. Płukanie odbywa się w wodzie o podobnej temperaturze, a na koniec dochodzi dodatek ryżowego krochmalu. Następnie należy je suszyć i prasować zgodnie z kierunkiem włókien, aby nie deformować tkaniny – szczególna uwaga dotyczy brzegów. Najlepiej jest je suszyć na specjalnej ramie.

Bawełniane firanki tiulowe powinny być moczone przez godzinę w letniej mydlanej wodzie, delikatnie wygniecione, odciśnięte i następnie umieszczone w gorącej mydlanej wodzie. Po praniu miejsc bardziej zabrudzonych, należy je odciśnąć i umieścić w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (5g sody na 1l wody). Po kilkukrotnym płukaniu w zimnej wodzie, firanki powinny zostać usztywnione za pomocą specjalnej soli, choć dawniej stosowano do tego celu wodę z gumą arabską lub krochmalem ryżowym.

Prezentujemy dwa przepisy na domowe środki do usztywniania firanek:
Krochmal ryżowy: umyj i ugotuj 30-75g ryżu w 2 szklankach wody. Odcedź i dodaj wrzątku do uzyskania 1 litra płynu. W tym roztworze zanurz wilgotne firanki.
Woda z gumą arabską: rozpuść 2-5g sproszkowanej gumy arabskiej w 2 szklankach wody, zagotuj i gotuj przez 10-15 minut. Po ostudzeniu i przecedzeniu przez gazę, zanurz w nim firanki jeszcze wilgotne po praniu.