Self care – czym jest i jak realizować?

Self care to swoista filozofia życia. Jej nazwa, w wolnym tłumaczeniu oznacza dokładnie samoopieka.

W filozofii tej chodzi przede wszystkim o to, aby nie zapominać o sobie i własnych potrzebach w wirze codziennego życia, zapewniając sobie to, co niezbędne.

Podstawy self care (dbania o siebie)

Dbanie o siebie to również zapewnianie podstawowych potrzeb, takich jak wyżywienie, sen, czy zamieszkanie. Istotne jest to, aby starać się wybierać to, czego potrzebujemy lub chcemy. Przykładowo, jeśli chodzi o wyżywienie, self care polega na dostarczeniu takich produktów, które zapewnią zdrowe odżywianie oraz jednocześnie smaczne, na które konkretna osoba ma ochotę.

To również stosowanie się do zaleceń, mających na celu zapewnienie zdrowia, jak na przykład wypijanie odpowiedniej ilości wody dziennie czy spożywanie odpowiedniej ilości posiłków jak również owoców i warzyw korzystnie wpływających na zdrowie

Self care zdrowia psychicznego

Dbanie o siebie to również kwestia dbania o zdrowie psychiczne. Odpowiedni wypoczynek, dostosowany do potrzeb konkretnej osoby to niewątpliwie podstawa. Nawet tak proste czynności jak wizyta u kosmetyczki czy wizyta u fryzjera są elementami self care. Trzeba się bowiem nauczyć dostarczać sobie to, co zapewnia zdrowie fizyczne i psychiczne. Wiele osób w codziennej gonitwie zapomina o własnych potrzebach, odkładając je na kolejne dni. Warto wyrobić w sobie nawyki, które pomogą lepiej dbać o siebie.

W portalu https://www.after.pl/ można przeczytać, że nawet tak drobne, codzienne czynności jak wypicie ulubionej kawy czy chwila spędzona na czytaniu – to są sposoby dbania o siebie i własne zdrowie. Czasem należy wyzbyć się niekorzystnie wpływających nawyków, które nie powalają w pełni zadbać o siebie.