Potencja na wyciągnięcie ręki – kawa jako alternatywa dla Viagry?

Znajomość fascynujących właściwości kawy, które mogą poprawić nie tylko naszą energię, ale także zdrowie seksualne mężczyzn, stała się tematem badań naukowych. Okazuje się, że konsumpcja jednej lub dwóch filiżanek tego popularnego napoju dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z erekcją.

Badacze doszli do wniosku, że panowie, którzy spożywają każdego dnia od 85 do 170 miligramów kofeiny, są aż o 42 procent mniej podatni na problemy z impotencją w porównaniu z mężczyznami, którzy nie piją kawy. Ponadto zauważono, że regularne spożywanie od 171 do 303 miligramów kofeiny dziennie obniża to ryzyko o kolejne 39 procent. Z tych wyników jasno wynika, że codzienna filiżanka kawy (zawierająca około 140 mg kofeiny) może być kluczem do utrzymania zdrowia seksualnego.

Podczas przeprowadzania badania dr David Lopez z UTHealth School of Public Health zauważył ciekawostkę. Wydaje się, że kawa poprawia sprawność seksualną u mężczyzn borykających się z nadwagą, otyłością oraz nadciśnieniem. Niestety, takiego pozytywnego efektu nie zaobserwowano w przypadku osób cierpiących na cukrzycę – chorobę znaną z negatywnego wpływu na funkcje erekcyjne.

Kawa jest już od dawna doceniana za swoje zdrowotne właściwości, takie jak zmniejszanie ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2 czy nawet nowotworów skóry. Warto także wspomnieć o jej korzystnym wpływie na układ nerwowy. Kofeina zawarta w ziarnach kawy może bowiem zapobiegać rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, a także ograniczać ryzyko pojawienia się nowotworów w układzie nerwowym.