Poradnik przetrwania dla osób przechodzących przez rozwód: Jak radzić sobie z emocjami i jak wspierać swoje dzieci?

Żadna rozłąka nie jest prosta, a tym bardziej kiedy dotyczy długotrwałego związku i ma na celu zakończenie małżeństwa. Decyzja o rozwodzie jest szczególnie skomplikowana, gdy para ma dzieci. Przed podjęciem decyzji o zakończeniu związku, istotne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie argumenty „za” i „przeciw”. Proces rozwodowy jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu człowieka. Wprowadza chaos w dotychczasowy porządek dnia i wymaga adaptacji do nowego stylu życia. Jak więc poradzić sobie w tym trudnym okresie? Jak pomóc dziecku, które dla większości dzieci jest równoznaczny ze światem, który się kończy?

Również długotrwałe relacje mają tendencję do tworzenia wielu powiązań między partnerami. Ta sieć więzi obejmuje zarówno aspekty materialne, jak i emocjonalne. Rozwód czy separacja przeważnie wiążą się z gorszeniem się sytuacji finansowej obu stron. Wszystko to, co zostało zgromadzone podczas wielu lat zmagań, prawdopodobnie będzie podzielone na dwie równe części. W związku z tym, piękny, duży dom może zostać zamieniony na dwa mniejsze mieszkania, a przestronne mieszkanie – na dwa jeszcze mniejsze lub nawet na kawalerki. Strach przed utratą majątku może powodować silne obawy.

Wielu ludzi decyduje się odłożyć rozwód na rzecz dobra dziecka lub dzieci. Wierzą oni, że wychowanie dziecka w niepełnej rodzinie może mieć negatywne skutki dla jego rozwoju, lub obawiają się pogorszenia relacji z dzieckiem (to jest częstym strachem mężczyzn). Czasami ludzie unikają procesu rozwodowego z obawy, że ich dzieci mogą być wychowywane przez potencjalnego „nowego” partnera byłego małżonka.

Znaczna liczba osób nie chce zerwać związku z obawy przed sądem społeczeństwa. To może być szczególnie problematyczne w mniejszych społecznościach lub wśród głęboko religijnych rodzin. Rozwód może być również postrzegany jako osobista klęska, zwłaszcza przez osoby borykające się z innymi problemami, takimi jak niezadowolenie z pracy – które postrzegają jako porażkę: „Skoro nie potrafię niczego osiągnąć w moim życiu, zrobię wszystko, aby moje małżeństwo przetrwało”. Trudno jest również przyznać się samemu do niezauważenia oznak kryzysu, bycia zdradzanym lub oszukiwanym. Dla wielu osób, dla własnego spokoju, lepiej jest przemilczeć te kwestie.

Strach przed samotnością to potężny motywator do utrzymania nawet niewłaściwego związku. Ludzie są istotami społecznymi, które pragną ciepła, zarówno fizycznego jak i emocjonalnego. Wielu ludzi pozostaje w niesatysfakcjonujących związkach, które mimo braku miłości zapewniają pewien stopień bezpieczeństwa.