Podstawy procesu sterylizacji narzędzi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych

Znaczenie i konieczność przeprowadzania procesu sterylizacji narzędzi stosowanych w salonach kosmetycznych jest nieoszacowane. Ta fundamentalna praktyka higieniczna, stanowi wyznacznik profesjonalizmu każdego gabinetu kosmetycznego. Wysokie standardy czystości są kluczowe nie tylko w placówkach zdrowotnych czy szpitalach. Gabinety beauty również korzystają z narzędzi mających bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem, a co za tym idzie, muszą one podlegać odpowiedniej procedurze dezynfekcji.

W skrócie, sterylizacja narzędzi kosmetycznych to intensywny proces oczyszczania sprzętu przygotowujący go do kolejnego użycia, którego głównym celem jest eliminacja wszelkich form mikroorganizmów żyjących na powierzchni tych przedmiotów. Proces ten może przebiegać na wiele sposobów, a także wymaga stosowania specjalnych opakowań. Opakowania te są odpowiedzialne za zabezpieczenie oczyszczanego sprzętu, dlatego muszą być zawsze dobrze dobrane do stosowanej metody sterylizacji:

Do jednorazowych opakowań papierowych przyjmuje się metodę sterylizacji parą wodną pod nadciśnieniem lub tlenkiem etylenu; papierowo-foliowe opakowania służą do sterylizacji formaldehydem, tlenkiem etylenu czy parą wodną pod nadciśnieniem; opakowania typu TYVEK (z folii poliestrowej/polipropylenowej) stosuje się do sterylizacji za pomocą plazmy, tlenku etylenu lub formaldehydu.

Alternatywą dla jednorazowych opakowań są pojemniki sterylizacyjne wielorazowego użytku, które wykorzystuje się podczas sterylizacji parą wodną w warunkach nadciśnienia. Proces sterylizacji polega na eksterminacji wszelkich form życia mikrobiologicznego, za pomocą technik fizycznych lub chemicznych. Warto podkreślić, że używane środki sterylizujące muszą być nieszkodliwe dla zdrowia człowieka i nie mogą powodować żadnych negatywnych reakcji podczas ich ponownego użycia.