Peeling kwasowy – skuteczne odmładzanie i regeneracja skóry

Peeling kwasowy to metoda kosmetologiczna, która polega na aplikacji na skórę wcześniej oczyszczoną kwasu, który pasuje do jej pH. Wybór odpowiedniego kwasu zależy od rodzaju skóry i jej indywidualnych potrzeb. Specjaliści w dziedzinie kosmetologii dysponują szeroką gamą różnych kwasów do wyboru. Wszystkie zabiegi są przeprowadzane przez profesjonalnych kosmetologów.

W swojej istocie, peeling kwasowy jest kosmetykiem, który jest stosowany bezpośrednio na skórę w celu uszkodzenia docelowych warstw naskórka, eliminacji martwych komórek i wywołania drobnych obrażeń na skórze. Jest ważne, aby nie mylić peelingów kwasowych z enzymatycznymi lub mechanicznymi. Te pierwsze są zazwyczaj wykonywane w specjalistycznym gabinecie kosmetologicznym i nie powinny być przeprowadzane samodzielnie w domu bez odpowiedniego szkolenia. Peelingi kwasowe mogą działać na różnych poziomach – od bardzo powierzchownego, poprzez średnio głęboki, aż do głębokiego działania.

W przypadku najbardziej powierzchownych peelingów, oddzielają one do 15 warstw komórek od warstwy rogowej, aż po warstwę kolczystą. Tak działają na przykład kwas trójchlorooctowy (TCA) w stężeniu 5-10%, kwas glikolowy 30-50%, 14% kwas salicylowy, 14% kwas mlekowy w 95% etanolu. Działanie takich peelingu obejmuje uszkadzanie całego naskórka powyżej warstwy podstawnej. Inne kwasowe peelingi mogą działać średnio głęboko lub głęboko, uszkadzając skórę właściwą do warstwy brodawkowatej lub siateczkowatej.

Podstawowe wskazania do wykonania peelingów powierzchownych to m.in. fotostarzenie skóry, wczesne szkody posłoneczne, trądzik, piegi, plamy soczewicowate, ostudę, przebarwienia pozapalne i powierzchowne blizny potrądzikowe. Już jedno takie zabiegu prowadzi do złuszczenia naskórka i cienkowania warstwy rogowej. Wiele zabiegów pozwala również na poprawę stanu skóry właściwej, zauważając wzrost produkcji kolagenu i glikozaminoglikanów. Intensywniejsze peelingi są zalecane dla głębokich zmarszczek, blizn potrądzikowych i nasilonych zmian posłonecznych.

Peeling chemiczny, czyli jedna z form kosmeceutyków, to substancja chemiczna nakładana na skórę, która prowadzi do kontrolowanego zniszczenia części lub całego naskórka i skóry właściwej. W wyniku tego procesu dochodzi do złuszczania i usuwania powierzchownych uszkodzeń, a następnie regeneracji nowych tkanek. W skórze właściwej intensyfikuje się produkcja kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej.