Plan diety dla osób, które borykają się z problemem refluksu żołądkowo-przełykowego, stanowi część indywidualnej troski o zdrowie pacjenta, gdyż nie każdy pacjent reaguje w ten sam sposób na spożywanie tych samych produktów. Aczkolwiek, istnieją pewne uniwersalne wytyczne żywieniowe, z którymi powinni zapoznać się chorzy, podczas planowania swoich posiłków. Pytanie brzmi: które pokarmy są bezpieczne do spożycia przy refluksie, a których powinniśmy unikać?
Zgaga to jedno z głównych objawów choroby refluksowej przełyku (GERD), znanej powszechnie jako refluks żołądkowo-przełykowy. Schorzenie to charakteryzuje się cofaniem treści żołądkowej do przełyku, co prowadzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości i komplikacji. Zgaga, odbijanie po jedzeniu oraz uczucie cofania się jedzenia do przełyku to najczęstsze oznaki GERD. Interesujące jest to, że prawie 40-50% przypadków choroby przechodzi bezobjawowo i jest diagnozowana tylko podczas badania endoskopowego przeprowadzanego z innych powodów.
Przyczyny GERD są skomplikowane i obejmują szereg czynników anatomicznych, funkcjonalnych i środowiskowych. Najważniejsze z nich to złe nawyki żywieniowe, nadwaga, siedzący tryb życia, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Potwierdzono również, że stres i brak skutecznych strategii radzenia sobie z emocjami mają istotne znaczenie nie tylko w rozwoju choroby, ale często są także jej konsekwencją. Refluks żołądkowo-przełykowy może być również zjawiskiem fizjologicznym – pojawia się po jedzeniu, jest krótkotrwały, o niewielkim nasileniu, nie powoduje dolegliwości i nie występuje podczas snu. Fizjologiczny refluks u niemowląt występuje do 10 razy na dobę. U dorosłych natomiast liczba epizodów refluksu spada do 3, a maksimum to 5 razy na dobę.
Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego często polega na stosowaniu odpowiednich leków. Jeśli jednak leczenie farmakologiczne okazuje się nieskuteczne, może być konieczne zastosowanie leczenia chirurgicznego. Dieta antyrefluksowa oraz zmiana stylu życia są kluczowymi elementami wspomagającymi proces leczenia.