Pigwa – zdrowotne korzyści i zastosowanie soku z owocu znajdującego się w ofercie sklepów ze zdrową żywnością

Sok pigwowy jest coraz częściej spotykany w sklepach z żywnością ekologiczną jako równorzędną alternatywę dla tradycyjnych, tłoczonych na zimno, płynów owocowych. Badania naukowe coraz bardziej akcentują jego pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm, potwierdzając, że regularne spożywanie soku z pigwy przynosi konkretne korzyści zdrowotne.

Pigwa, zwana też Cydonia oblonga, to drzewko owocowe pochodzące z Azji Zachodniej, które jest najbardziej popularne na terenie Iranu. W Europie jest też znane i spotykane, choć w Polsce pojawia się głównie w prywatnych ogrodach czy sadach. Uprawiana jest zarówno dla celów spożywczych jak i dekoracyjnych. Drzewo o niewielkim rozmiarze (3-5 m wysokości) posiada atrakcyjne, lekko błyszczące liście, duże różowe kwiaty oraz obfite plony dużych, żółtych owoców przypominających swoją formą hybrydę jabłka i gruszki. Z tego powodu pigwa jest często porównywana do tych dwóch owoców, do których zresztą należy – są bowiem członkami rodziny różowatych. Ważne jest jednak, że jej owoce surowe są twardymi i niezbyt smacznymi.

Według archeologów pigwa była uprawiana już w czasach Babilonu. Starożytni Grecy cenili ją bardzo, co potwierdza jej łacińska nazwa pochodząca od miasta Kreteńskiego Cydon. Pigwa była symbolem bogini Afrodycie dla mitologii greckiej, a używano jej między innymi do aromatyzowania oddechu w noc poślubną. Rzymianie przygotowywali z niej napoje miodowe i winne. Już od VII wieku z soku z gotowanej pigwy produkowano pierwsze zimowe galaretki.

Pigwa była popularna również w średniowieczu, często gościła na stołach królewskich. Nostrodamus, słynny aptekarz z XVI wieku, miał samodzielnie opracowywać przepisy na lecznicze kompoty z pigwy. Rekomendował on, aby nigdy nie obierać owoców przed gotowaniem, aby nie stracić ich aromatu.

Czysty sok z pigwy ma żółty kolor i charakterystyczny kwaskowaty smak z nutą cierpkości. Z tego powodu często jest łączony w przepisach z innymi owocami lub dosładzany cukrem. Sok pigwowy z dodatkiem miodu czy cukru zyskuje bardzo przyjemny aromat, który spodoba się zwłaszcza wielbicielom oryginalnych smaków.

Konieczne jest jednak przestrzeganie pewnych zasad podczas wyciskania soku z pigwy. Należy pamiętać o usunięciu nasion, które są trujące!