Odkrywamy tajemnice hydrolatów – naturalnych kosmetyków o wielu zastosowaniach

Hydrolaty, zwane również wodami kwiatowymi, są produkowane poprzez destylację parą wodną różnego rodzaju roślin. Dzięki temu procesowi uzyskujemy wyjątkowo korzystne dla naszej skóry produkty o zróżnicowanych właściwościach. Wykorzystywane są nie tylko w pielęgnacji skóry i włosów, ale również jako komponenty perfum, dostarczając im przyjemnej woni. Niektóre hydrolaty posiadają dodatkowo zdolność wspomagania leczenia chorób dermatologicznych.

Produkcja hydrolatów może odbywać się na dużą skalę przemysłową, jednak istnieje również możliwość ich samodzielnej produkcji w domowych warunkach. Hydrolaty są także pozyskiwane jako produkt uboczny podczas produkcji olejków eterycznych, aczkolwiek ze względu na ich wartościowe właściwości, nie można określić ich mianem odpadu – to pełnowartościowy kosmetyk. Hydrolat to nic innego jak woda pozostała po oddzieleniu oleju w procesie destylacji, stanowiąca esencję roślinną – delikatną i bezpieczną nawet dla najbardziej wrażliwej cery.

Przykładowym sposobem na pozyskanie hydrolatu może być destylacja rumianku. Potrzebujemy do tego 2 garści suszonego rumianku lub 4 garści świeżych kwiatów oraz wodę destylowaną. Kwiaty umieszczamy w kawiarce, napełniamy dolną część urządzenia wodą destylowaną i podgrzewamy tak długo, aż płyn z dolnej części przeniesie się do górnej. Następnie przecedzamy całość i przelewamy do szklanej buteleczki, która powinna być przechowywana w lodówce.

Hydrolaty posiadają wiele cennych właściwości – są przeciwzapalne, nawilżające i antyoksydacyjne. Bezpieczne dla skóry, nie powodują żadnych skutków ubocznych, o ile nie jesteśmy uczuleni na roślinę, z której zostały pozyskane. Przykładami najpopularniejszych hydrolatów są: lawendowy, rumiankowy, różany, nagietkowy, oczarowy oraz hydrolat z kwiatów pomarańczy. Każdy z nich posiada inne właściwości i może mieć różne zastosowanie.

Pomimo swojej prostoty, hydrolaty to produkty uniwersalne, o szerokim zakresie zastosowań. Możemy dodawać je do domowych kosmetyków, stosować jako tonik, mgiełkę odświeżającą, czy nałożyć punktowo na podrażnienia. Hydrolaty mogą być również używane do pielęgnacji włosów jako płukanka lub dodatek do domowych maseczek.