Olejek mandarynkowy – niezwykłe właściwości i korzyści dla zdrowia

Chociaż olejek mandarynkowy może być mylony z popularnym olejkiem pomarańczowym, to jest on zupełnie odrębnym produktem, bogatym w specyficzne właściwości terapeutyczne. Rezultatem jest to, że mandarynka (Citrus reticulata) stanowi unikalną część rodziny cytrusów. Co więcej, olejek mandarynkowy posiada wyjątkowe znaczenie dla pielęgnacji skóry.

Jest to najbardziej słodki olejek wśród tych pochodzących z cytrusów, jednak jednocześnie jest to najmniej intensywny w działaniu. W szerokim spektrum oferty produktów aromaterapeutycznych można znaleźć także olejek z niezdolnych do dojrzenia owoców mandarynki oraz olejek klementynkowy, który jest uzyskiwany z klementynki (czyli Citrus x clementina, będącej hybrydą pomarańczy i mandarynki). Obie te odmiany mają podobne zastosowanie i właściwości. Olejek mandarynkowy jest produkowany przez proces zimnego tłoczenia skórek dojrzałych owoców, które są uprawiane głównie na plantacjach na południu Europy – szczególnie we Włoszech, Hiszpanii i na Cyprze.

Olejek mandarynkowy ma wodnistą konsystencję i żółtą barwę, a jego skład jest podobny do innych olejków cytrusowych, choć proporcje składników są nieco odmienne. Głównym elementem jest limonen, który stanowi 74,7% zawartości (Viuda-Martos, 2008) i posiada silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz antystresowe. Drugim kluczowym składnikiem jest gamma-terpinen (15,7%), który wykazuje silne działanie antybiotyczne przeciwko wielu patogenom ludzkim. Na koniec warto wspomnieć o obecności alfa-pinenu (2,75%), który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Według zasad aromaterapii, olejek mandarynkowy potrafi skutecznie zwalczać smutek i stres. Poprawia nastrój, dodaje radości i optymizmu, a także pomaga w relaksacji przed snem. W praktyce fizjologicznej, olejek ten jest rekomendowany jako środek na bóle głowy oraz bóle mięśni spowodowane skurczami. Masaże z użyciem olejku mandarynkowego mogą poprawiać krążenie krwi i limfy oraz łagodzić ból w okolicy podbrzusza.

Interesujące wyniki przynoszą zaawansowane badania naukowe (Boughendjioua, 2017), które wykazały, że olejek mandarynkowy posiada właściwości antyoksydacyjne, skutecznie redukując wolne rodniki. Chociaż nie jest on tak efektywny jak witamina C (kwas askorbinowy) w działaniu antyoksydacyjnym, to jednak wykazuje umiarkowaną skuteczność w hamowaniu rozwoju takich drobnoustrojów jak Enterobacter faecalis, Klebsiella oxytoca oraz różnych szczepów gronkowców.

Olejek pochodzący z zielonych mandarynek szczególnie dobrze wpływa na układ nerwowy, a także wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i oddechowego.