Kruche ciasto – sekrety domowego wypieku

Kruche ciasto przyrządzane jest bez stosowania środków spulchniających, takich jak proszek do pieczenia. Do jego przygotowania używa się dużej ilości tłuszczu, dzięki czemu uzyskuje się kruchość.

Podstawowymi składnikami kruchego ciasta są: mąka, tłuszcz, cukier, żółtka oraz śmietana. Ciasto będzie perfekcyjnie kruche jeśli do jego przygotowania użyjemy mąki krupczatki oraz margaryny a zwykły cukier zastąpimy cukrem pudrem. Tłuszcze możemy mieszać na różne sposoby, pamiętając aby stanowiły nie więcej niż 75% zawartości w stosunku do użytej mąki. Jeśli chcemy ograniczyć ilość tłuszczu w cieście, w jego miejsce dodajemy śmietanę. Proporcje cukru powinny stanowić 1/3 użytej mąki.

Sekretem przygotowania idealnie kruchego ciasta jest dokładne i bardzo szybkie wymieszanie tłuszczu z mąką i cukrem a następnie dodanie żółtek i krótkie zarobienie. Zbyt długo wyrabiane ciasto staje się miękkie a po upieczeniu twarde.

Po wyrobieniu ciasta należy je schłodzić, gdyż nie trzeba go wtedy podsypywać mąką. W ułatwieniu wałkowania pomożemy sobie rozkładając ciasto na pergaminie, wielkością dopasowanym do foremki. Dzięki tej sztuczce ciasto upieczemy na tym samym papierze i unikniemy jego pokruszenia.

Najważniejszą rzeczą przy pieczeniu kruchego ciasta jest to, że nie należy smarować blachy do pieczenia tłuszczem a jedynie podsypać ją mąką. Optymalna temperatura pieczenia to 200 o Celsjusza.

Kruche ciasto można przechowywać około dwóch tygodni, co stanowi idealne rozwiązanie na wypadek niezapowiedzianych gości.