Jakie oleje i płyny są potrzebne do technicznej obsługi motocykla?

Podobnie jak w przypadku samochodów, również motocykle wymagają okresowej wymiany oleju silnikowego. Warto jednak pamiętać, że zwykle jest to inny olej, co wynika ze zmienionej konstrukcji i ekstremalnych obciążeń, na jakie narażone są motocyklowe silniki. W przypadku motocykli mamy także do czynienia z silnikami cztero- i dwusuwowymi, a to wymusza stosowanie różnych olejów. Poza tym takie marki jak Fuchs Silkolene oferują również inne rodzaje olejów i płynów do obsługi motocykli.

Oleje przekładniowe do motocykli

W zaawansowanych konstrukcjach motocykli do smarowania skrzyni biegów używa się specjalnego rodzaju oleju gwarantującego skuteczną ochronę przed szybkim zużyciem sprzęgła. Doskonałym przykładem takiego produktu  jest syntetyczny olej przekładniowy Fuchs Silkolene, estrowy, przeznaczony do stosowania w motocyklach wyścigowych, wystawionych na ekstremalne obciążenia. Używanie w pełni syntetycznego oleju przekładniowego zmniejsza tarcie i sprawia, że elementy skrzyni biegów, zwłaszcza sprzęgło, mogą być eksploatowane dużej, zachowując przy tym stale wysoką sprawność działania.

Środki czyszczące i smarno-konserwujące

Dobrym przykładem specjalistycznych preparatów do motocykli, z jakimi można się spotkać w wyspecjalizowanych warsztatach, są zaawansowane środki czyszczące. W ofercie marki Fuchs Silkolene znaleźć można m.in. preparaty do czyszczenia łańcuchów napędowych i hamulców, wodorozcieńczalne środki dedykowane czyszczeniu filtrów, środki do mycia gaźników, a także uniwersalne preparaty o właściwościach smarujących i konserwujących, zdolne do wypierania wody, przeznaczone do rozluźniania zapieczonych linek, smarowania gwintów i innych elementów narażonych na korozję. Tego typu preparaty nie tylko usuwają wilgoć, ale także chronią przed rdzewieniem, w związku z czym mogą być stosowane jako rodzaj środka o antykorozyjnych właściwościach.

Płyny hamulcowe

Podstawowym płynem technicznym wykorzystywanym nie tylko w samochodach, ale i w motocyklach o dowolnego rodzaju konstrukcji są płyny hamulcowe. Współcześnie zaleca się stosowanie nowoczesnych płynów o zmodyfikowanym składzie, które zabezpieczają układ przed wchłanianiem wody i korozją, a także przed tworzeniem się poduszek powietrznych. Przykładem takiego płynu jest m.in. oferowany przez markę Fuchs Silkolene uniwersalny płyn hamulcowy do motocykli i quadów wyposażonych w hamulce tarczowe lub bębnowe, w których rekomenduje się stosowanie płynów o klasyfikacji DOT 4. Takie płyny zwiększają bezpieczeństwo obsługi motocykla, redukując możliwość awarii hamulców.