Jak przezwyciężyć lęk społeczny?

Możemy spuentować koncepcję lęku społecznego jako nadmiernego strachu przed interakcją z innymi w obawie przed ośmieszeniem lub odrzuceniem. Ludzie, którzy cierpią z powodu tego problemu mają tendencję do izolowania się i przegapić możliwości, które życie ma do zaoferowania; dobrą wiadomością jest to, że można go przezwyciężyć.

Przezwyciężanie lęku społecznego

Prawdą jest, że większość z nas odczuwa pewien stopień niepewności, kiedy pojawiamy się przed innymi, z wyjątkiem tych, do których czujemy duże zaufanie. W przypadku osób z tym rodzajem lęku społecznego, dochodzą one do przekonania, że są obiektem drwin wszystkich.

Ludzie, którzy cierpią na lęk społeczny

Cierpiący żyją z silnym lękiem, zawsze obecnym w kontaktach z ludźmi, przed tym, że nie sprostają im, że poczują się śmieszni. Uważają, że konsekwencje tego byłyby nieodwracalne i bez wątpienia uważają się za gorszych od większości otaczających ich ludzi.

Ten strach przed byciem źle widzianym publicznie, przed poczuciem, że zawsze są pomijani, gdy są w grupie ludzi, powoduje, że izolują się jako konsekwencja tego lęku społecznego. W łagodnych przypadkach zachowują kilku zaufanych przyjaciół, ale ciężkie przypadki mogą prowadzić do całkowitego braku kontaktu z innymi osobami.
W ten sposób zaczynają się czuć samotni, sfrustrowani, rozwijają straszne samooszukiwanie się i wpadają w dół, z którego bardzo trudno im się wydostać. Z taką postawą ograniczają swój rozwój osobisty, tracąc wielkie możliwości, które życie oferuje im z powodu tego problemu.

Przyczyny lęku społecznego

Przyczyny lęku społecznego mogą mieć różne źródła. Może to wynikać z przyczyn genetycznych lub dziedzicznych, jak również z doświadczeń z przeszłości. Na przykład, wychowanie jest silnym czynnikiem determinującym, ponieważ nadopiekuńczość rodziców często pozbawia dziecko interakcji z innymi i popełniania podstawowych błędów, na których wszyscy musimy się uczyć.

Złe doświadczenia również mają na nas silny wpływ, ponieważ osoby, które doświadczyły odrzucenia, wyśmiania i niedocenienia przez otoczenie społeczne, rozwijają niską samoocenę, budując bardzo negatywną ocenę własnej osoby.

Trudno jest zmienić te zachowania, które są do nas tak przywiązane, zwłaszcza jeśli zachowaliśmy je od dzieciństwa. Nie wolno nam jednak tracić nadziei, gdyż przy odrobinie chęci i cierpliwości możemy pozbyć się tego strasznego problemu, który tak bardzo wpływa na nasze życie.

Jak pokonać lęk społeczny?

Aby pokonać lęk społeczny, pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest uznanie, że on istnieje. Możemy to udowodnić poprzez obserwację własnego zachowania, dzięki czemu możemy przeanalizować przyczyny naszego zachowania. Może nam to pomóc w znalezieniu lekarstwa i uświadomieniu sobie popełnianych przez nas błędów.
Na pewno należy do nich przesada, myślenie zawsze o najbardziej negatywnych szczegółach. Musimy zmienić nasze nastawienie, otworzyć nasze umysły na optymizm. A także do realizmu, bo musimy mieć świadomość, że wszyscy ludzie popełniają błędy i czasem się wygłupiają. Tylko w ten sposób uświadomimy sobie, że nie jesteśmy mniej warci niż inni.

Ważne jest również, abyśmy wyrzucili z głowy poczucie, że wszyscy nas oceniają. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrozumieć, jest to, że nie da się zadowolić wszystkich i zaakceptować tej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że musimy porzucić myśl, że istnieją ludzie, którzy są wartościowi i czekają, aż ich odnajdziemy.

Najlepszym sposobem na jego przezwyciężenie jest powolne zaczynanie, stopniowe wzmacnianie komunikacji z innymi. Nie powinniśmy się bać powiedzieć czegoś głupiego, wszyscy to robimy, ale ważne jest, abyśmy starali się nie mówić zbyt wiele lub poruszać pewne tematy z ludźmi, którym nie ufamy, ponieważ sprawi to, że będziemy wydawać się zdesperowani.

Nawet jeśli na początku nas to przeraża, należy podjąć wysiłek, aby poznać nowych ludzi. W tym celu najlepiej jest zapisać się na kursy i zajęcia, które Cię interesują, abyś mógł poznać ludzi, z którymi dzielisz zainteresowania. Dzięki temu łatwiej będzie nam rozwijać życie towarzyskie.

Ale przede wszystkim trzeba mieć wolę i szczere pragnienie zmiany, aby pokonać ten lęk społeczny. Nie powinniśmy czuć się sfrustrowani, jeśli nie osiągniemy tego z dnia na dzień, ponieważ będziemy potrzebowali długiego czasu na zbudowanie tego nowego sposobu życia. Ale z odwagą, wysiłkiem i siłą woli uda nam się to i na pewno będzie warto.