Główne przyczyny depresji – jak rozpoznać zaburzenia depresyjne?

W obecnych czasach depresja coraz częściej określana jest jako choroba cywilizacyjna, na którą zapada duży odsetek osób w każdym wieku.

Choć zaburzenia depresyjne kojarzone są zwykle z obniżonym samopoczuciem i myślami samobójczymi, w rzeczywistości choroba ta może powodować wiele innych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać depresję oraz w jaki sposób z nią walczyć.

Najważniejsze objawy depresji

Główne objawy depresji to m.in.:

  • obniżenie nastroju,
  • brak energii i senność,
  • utrata zainteresowań,
  • zaburzenia snu (trudności z zasypianiem, wybudzanie się w nocy),
  • zwiększenie lub zmniejszenie apetytu,
  • problemy z koncentracją,
  • obniżona samoocena,
  • myśli i skłonności samobójcze.

Warto pamiętać, że każdy chory inaczej przechodzi epizod depresyjny. Chorobie mogą towarzyszyć niespecyficzne objawy somatyczne, takie jak ból głowy, bóle mięśni, zaburzenia cyklu miesiączkowego i zaburzenia pracy układu pokarmowego. U niektórych chorych depresja może w ogóle nie dawać objawów związanych z pogorszeniem samopoczucia, a jej jedynymi symptomami są objawy somatyczne. Wówczas mamy do czynienia z tzw. depresją maskowaną.

Jak leczyć zaburzenia depresyjne?

Każda osoba, która zauważa u siebie objawy depresji, w tym również niespecyficzne objawy somatyczne, powinna skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego. Zaburzenia depresyjne mogą w krótkim czasie się pogłębiać, powodując zaostrzenie symptomów i utrudniając wykonywanie codziennych czynności.

Leczenie depresji opiera się zwyklej na połączeniu leczenia farmakologicznego (z wykorzystaniem leków przeciwdepresyjnych) z psychoterapią. Dzięki temu możliwe jest szybkie zmniejszenie nasilenia objawów choroby za pomocą regulacji neuroprzekaźników mózgowych. Psychoterapia z kolei pomaga określić przyczynę depresji, pozbyć się negatywnych wzorców zachowań oraz nauczyć chorego, jak radzić sobie z objawami zaburzenia i ich nawrotami. Tutaj znajdziesz więcej skutecznych metod dotyczących postępowania podczas leczenia depresji.