Depresja i jej wpływ na libido i orgazm – analiza związku między stanem psychicznym a seksualnością.

Depresja jest stanem, który nie tylko wpływa na naszą psychikę, ale także na funkcjonowanie całego organizmu, prowadząc m.in. do problemów z erekcją lub seksualnym pobudzeniem u kobiet. Osoby cierpiące na depresję często nie mają odwagi poruszyć tematu związku między ich chorobą a spadkiem libido czy innymi trudnościami w sferze intymnej. Często są przekonane, że te problemy są skutkiem ubocznym przyjmowania leków antydepresyjnych, a nie wynikiem depresji. W rzeczywistości jednak, związek między depresją a libido jest bardzo silny. Ale czy można zaradzić tym problemom?

Depresja ma istotny wpływ na różne sfery życia człowieka. Głównie oddziałuje na sposób, w jaki postrzegamy świat, co prowadzi do zmian w zachowaniu – w relacjach z innymi ludźmi, postawie wobec kariery zawodowej, a nawet podejściu do związku partnerskiego. Jeśli najbliżsi osoby cierpiącej na depresję są świadomi tego, co się z nią dzieje, łatwiej im zrozumieć pewne zachowania i okazać jej wsparcie. Gdy jednak nie są świadomi problemu, mogą szukać zewnętrznych przyczyn zmian w zachowaniu, np. lenistwa, problemów domowych, braku ambicji czy nawet niewierności.

Osoba chora na depresję często staje się zamknięta w sobie, traci zainteresowanie otaczającym światem i innymi ludźmi, rezygnuje ze swoich planów. Depresja sprawia, że coraz bardziej oddala się od tego, co było dla niej ważne, żyjąc w stanie zawieszenia, z którego wynikają negatywne emocje i uczucia. Brak wiary w siebie, motywacji, lęki i smutek stają się jej codziennością. I jak ten stan wpływa na seksualność? Wielkie znaczenie ma tu brak ochoty na intymne zbliżenia wynikający z ciągłego obniżonego nastroju. By móc cieszyć się seksem, trzeba poczuć bezpieczeństwo, relaks i chwilę odprężenia – a jak to osiągnąć, gdy jest się w stanie ciągłego napięcia i/lub braku przyjemności?

Depresja często prowadzi do pogorszenia jakości życia seksualnego. Osoby cierpiące na tę chorobę zgłaszają takie problemy jak spadek libido, czyli zmniejszone zainteresowanie seksem; problemy z podnieceniem, co oznacza, że potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do zbliżenia; zaburzenia erekcji, które są najczęściej wynikiem problemów z podnieceniem, ale również mogą być skutkiem zażywania leków antydepresyjnych. Te dolegliwości nie muszą zawsze towarzyszyć depresji, a ich wystąpienie nie musi oznaczać, że za nimi stoi depresja. Każdy przypadek powinien być rozważany indywidualnie, uwzględniając takie czynniki jak wiek, sytuacja osobista czy współistnienie innych chorób somatycznych i neurologicznych.