Rozważania na temat diety 1000 kalorii: co należy spożywać, czego unikać oraz jak powinien wyglądać przykładowy plan żywieniowy

Dieta oparta na spożywaniu jedynie 1000 kalorii dziennie jest jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań stosowanych przez osoby pragnące pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Czy jednak jest to metoda bezpieczna i faktycznie przynosząca oczekiwane rezultaty? Niska kaloryczność takiej diety może prowadzić do znaczących niedoborów elementów odżywczych, w tym witamin i minerałów. Niebezpieczne dla zdrowia mogą okazać się diety, które dostarczają organizmowi mniej niż 1000 kalorii – to już przybiera formę głodówki. W takim przypadku ryzyko wystąpienia efektu jo-jo jest bardzo duże.

Jedną z diet, które cieszą się dużą popularnością wśród osób dążących do utraty wagi, jest właśnie dieta 1000 kalorii. Ze względu na jej niską kaloryczność, efekty w postaci redukcji masy ciała mogą pojawić się bardzo szybko, co przyczynia się do jej powszechności. Jej stosowanie przez dłuższy czas może jednak prowadzić do licznych braków składników odżywczych, spowolnienia metabolizmu, a także często skutkuje efektem jo-jo. Bezpieczne jest stosowanie diety 1000 kalorii tylko wtedy, kiedy jest ona odpowiednio zaplanowana i zbilansowana. Nie powinna ona być szkodliwą dla zdrowia formą drastycznego ograniczenia kalorii w celu szybkiego zrzucenia kilogramów. Bezpieczniejszą alternatywą może okazać się dieta 1500 kalorii. Warto pamiętać, że zdrowe odchudzanie nie powinno polegać na głodzeniu się.

Dieta 1000 kalorii, podobnie jak każda inna dieta mająca na celu redukcję masy ciała, powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Spożywane produkty muszą dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych: odpowiedniej ilości białka (15–20%), tłuszczów (25%), węglowodanów (55-60%), witamin i minerałów. Zaleca się podzielenie całodziennych posiłków na 4-5 porcji, spożywanych co około 3-4 godziny. Rozkład kalorii na poszczególne posiłki powinien wyglądać tak: śniadanie – 250 kcal, drugie śniadanie – 100 kcal, obiad – 350 kcal, podwieczorek – 100 kcal, kolacja – 200 kcal. Ostatni posiłek powinien być spożywany najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Z racji niskiej kaloryczności tej diety, specjaliści od żywienia odradzają jej stosowanie dłużej niż przez 2-3 tygodnie, jako że dostarczana ilość składników energetycznych jest tu mniejsza niż poziom podstawowego metabolizmu.

Zbyt długotrwałe utrzymanie na diecie 1000 kalorii może doprowadzić do osłabienia organizmu oraz niedoborów składników odżywczych (witamin i mikroelementów). Długotrwałe stosowanie diety poniżej 1000 kalorii można określić jako głodzenie się. W takich przypadkach próby zrzucenia masy ciała często kończą się efektem jo-jo lub nawet przekroczeniem masy ciała sprzed rozpoczęcia diety.