Poradnik: Sprawdzone metody na wywabianie plam z czekolady

Czekolada to słodki przysmak, który cieszy się ogromną popularnością wśród osób w każdym wieku. Niemniej jednak, jej resztki mogą pozostawić trudne do usunięcia plamy na ubraniach czy dywanach, szczególnie uważane są te na tkaninach. Jak zatem skutecznie radzić sobie z tym problemem?

Zacznijmy od dywanów. Proces eliminacji plam z czekolady z tego typu materiału wymaga nieco cierpliwości. Kluczowe jest odczekanie do momentu, kiedy plama zacznie wysychać. Następnie, za pomocą noża lub łyżeczki, można usunąć powierzchniową warstwę czekolady. Do oczyszczenia dywanu wykonanego z naturalnej wełny przydatna będzie mieszanka spirytusu denaturowanego i wody w stosunku 1:1. Natomiast dla tkanin sztucznych zalecana jest benzyna ekstrakcyjna. Niezależnie od rodzaju dywanu, plamy powinno się potraktować przygotowanymi roztworami, a następnie obsypać je dużą ilością talku. Po kilku minutach wystarczy odkurzyć dywan.

Jeśli chodzi o usuwanie plam z czekolady z ubrań, mleko może okazać się niezastąpione. Znajduje się praktycznie w każdym domu i doskonale radzi sobie z tłustymi plamami. Zanurzenie zabrudzonej tkaniny w mleku na kilka minut powinno wystarczyć, a następnie ubranie można wyprać w ciepłej wodzie z mydłem.

Innym, choć nieco rzadszym, sposobem jest użycie mieszanki jajka i gliceryny. Tak przygotowany specyfik należy nałożyć na plamę z czekolady i pozostawić na około 10 minut, a później zmyć wodą lub wyprać materiał w pralce.

Nie zapominajmy o sodzie oczyszczonej, która jest powszechnie dostępna w większości domów. Doskonale sprawdza się nie tylko do usuwania zabrudzeń z piekarników czy naczyń, ale także do walki z plamami po czekoladzie. Na miejsce zabrudzenia należy nałożyć roztwór sody (2 łyżeczki) rozpuszczonej w szklance wody i odczekać około 10 minut. Następnie ubranie można wyprać w ciepłej wodzie z mydłem.