Oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy?

Oszczędność kojarzy się z pieniędzmi, ale czy tylko o kasę chodzi? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym sprawa jest złożona.

Nie tylko pieniądze?

Krótko mówiąc, oszczędność może dotyczyć różnych spraw. Niemniej jednak pojawia się też pytanie, czy nie jest tak, że wszystko sprowadza się do pieniędzy? Wystarczy pomyśleć sobie o doniesieniach dotyczących różnorakich problemów. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, warto wziąć pod uwagę choćby Niemcy – możemy przeczytać, że władze miejskie Hanoweru rezygnują z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych. Jakby tego było mało, to nie jest jedyne nietypowe działanie. Dobrze też spojrzeć na sytuację nieco inaczej – w urzędach miejskich na terenie Monachium nie ma ciepłej wody.

Informacje mogą szokować, ale musimy pamiętać o tym, że wspomniany brak ciepłej wody to odpowiedź na apel ministra gospodarki. Dla niezorientowanych – mogliśmy usłyszeć apel dotyczący oszczędzania energii. Warte podkreślenia jest też to, że można rozmawiać o sytuacji trudnej, ale nie beznadziejnej – w końcu mamy do czynienia z oszczędzaniem. Ważne jest też to, że zawsze może pojawić się pytanie, czy politycy mówią prawdę? Można odnieść wrażenie, że politycy nie cieszą się sporym zaufaniem (nie tylko w Polsce).

Polska jest zagrożona?

Pewnie wiele osób obawia się sytuacji w naszym kraju. Ponadto ewentualne obawy można określić czymś jak najbardziej zrozumiałym. Oczywiście raczej nie mówi się o zagrożeniu, ale trudno uwierzyć w uczciwość niektórych dziennikarzy. Złośliwi mogą też stwierdzić, że Polska zawsze jest na wszystko dobrze przygotowana.

Pamiętajmy także o tym, że nie możemy całkowicie zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale możemy zrobić wiele.