Jak stać się osobą odporną na wpływ mediów?

Nie ulega wątpliwości, że media potrafią kreować nieprawdziwą rzeczywistość. Nie ma też co ukrywać, że możemy mówić o sporym niebezpieczeństwie. Przykłady zostawmy – raczej wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak przedstawiają się realia (wystarczy chwilę się zastanowić).

Jak jest naprawdę?

Kiedy pojawiają się jakieś niejasności, nie pozostaje nic innego jak samodzielne sprawdzenie tego, jak przedstawia się rzeczywistość. Krótko mówiąc, jest to dowód na to, iż poznawanie świata to dobry pomysł. Warte podkreślenia jest również to, że podróżowanie niesie za sobą wiele zalet. Wystarczy wziąć sobie za przykład choćby kultury innych narodów – pewnych rzeczy trzeba samodzielnie doświadczyć. Co oczywiście nie oznacza tego, że będziemy mogli mówić o zrozumieniu sytuacji.

Można również powiedzieć, że wszystko sprowadza się do poznawania ludzkich historii. Jeżeli w telewizji słyszymy, że w Polsce żyje się lepiej niż kilka lat temu, możemy spróbować to zweryfikować. Gdy nie będzie zgodności, na pewno można mówić o temacie, który wypada przemyśleć. Pamiętajmy także o tym, że każda osoba jest w jakiś sposób za siebie odpowiedzialna. Do tego nie zapominajmy o tym, że ewentualne kłamliwe doniesienia nie zmienią rzeczywistości.

Warto także pamiętać o tym, że zmienienie nastawiania to zadanie, które nigdy nie jest łatwe. Uczciwie należy też przyznać, że na efekty zawsze trzeba trochę poczekać. Niemniej nie jest to coś, czym powinniśmy się sugerować – wszystko sprowadza się do tego, aby unikać wpływu mediów. Można jeszcze dodać, że zadanie to możemy podzielić na dwa etapy – pierwszy to zrozumienie rzeczywistości, natomiast drugi to ostrożność.