Dobre nawyki, które pomogą utrzymać porządek w domu

Każdy z nas lubi przebywać w estetycznym, praktycznym i uporządkowanym otoczeniu. Chcielibyśmy także, aby nasze mieszkania tak wyglądały na co dzień, jednak nie jest łatwo osiągnąć taki stan. Za nieporządkiem w domu stoją złe nawyki, brak czasu czy niechęć do sprzątania.

Okazuje się, że większość osób deklaruje iż nie lubi sprzątać. Tę czynność można jednak odczarować, wystarczy zastosować kilka podstawowych zasad.

Dobrze zaplanuj swoje mieszkanie i rozsądnie wybieraj meble

To czy nasze mieszkanie będzie uporządkowane w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak je zaplujemy i urządzimy. Należy zadbać o to, by nie przytłoczyć mieszkania nadmiarem mebli i przedmiotów dekoracyjnych. Warto zadbać o to aby wszystkie przedmioty mieć, gdzie schować. To właśnie przedmioty pozostające na wierzchu czy poustawiane na podłodze stwarzają wrażenie bałaganu. Gdy wybieramy meble, zwłaszcza do salonu zwracajmy uwagę na to, by miały one jak najwięcej szafek zamkniętych.

Odkładaj przedmioty na miejsce

Odkładanie przedmiotów na miejsce jest bardzo ważne, bo jak wiadomo bałagan przyciąga jeszcze większy bałagan. Dzieje się tak wtedy, gdy położymy tymczasowo na przykład na komodzie dokument, to po kilku dniach okaże się, że mamy tam już stertę innych papierów.

Od razu na właściwe miejsce należy też odkładać buty, ubrania czy zakupy przyniesione ze sklepu.

Sprzątaj regularnie

W wielu rodzinach sobota jest dniem długiego i nielubianego sprzątania. Ten zwyczaj zdecydowanie nie jest godny polecenia, bo nie dość, że szkoda weekendu na sprzątanie to będzie ono długie i nieefektywne. Dużo bardziej sprawdza się regularność i korzystanie z harmonogramu sprzątania. Warto sobie rozpisać jakie czynności sprzątające wykonamy każdego dnia i przeznaczać na to 20-30 minut. Dzięki temu, nie dopuścimy do dużych zaniedbań takich jak przypalone garnki czy wanna, którą trzeba szorować przez godzinę.

Aby ułatwiać sobie sprzątanie korzystajmy także z różnych pomocy takich jak jednorazowe ściereczki, mocne worki na śmieci, mop parowy czy super wydajny odkurzacz.