Trzy nowe ogniska ptasiej grypy wykryte w Polsce: województwa Łódzkie, Lubelskie i Wielkopolskie na celowniku

Polska Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o identyfikacji trzech nowych ognisk zakażeń grypą ptaków. Dotknęło to województwa łódzkie, lubelskie i wielkopolskie. Na skutek tych wykryć, blisko 50 tysięcy indyków oraz ponad 41 tysięcy brojlerów kurzych zostanie poddane procesowi likwidacji – potwierdził Główny Lekarz Weterynarii.

Diagnoza choroby została postawiona na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez specjalistów z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Przed tymi przypadkami, od początku roku 2024, w naszym kraju odnotowano już cztery sytuacje wystąpienia grypy ptaków (HPAI) u drobiu i sześć zdarzeń u ptaków dzikich.

Do najnowszych ognisk zakażeń należy piąte, które stwierdzono w Józefowie w gminie Wróblew, powiecie sieradzkim, województwie łódzkim. Zlokalizowane tam gospodarstwo hoduje 49 796 indyków przeznaczonych do uboju. Kolejne, szóste ognisko zidentyfikowano w Głębokim, w gminie Uścimów, powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. W hodowli tej znajduje się ponad 30,6 tysiąca brojlerów kurzych. Siódme natomiast ognisko odnotowano w Piaskowie na terenie gminy Szamotuły, powiatu szamotulskiego, w województwie wielkopolskim, gdzie jest ponad 10,8 tysiąca brojlerów kurzych.

W odpowiedzi na te wykrycia, służby weterynaryjne rozpoczęły likwidację ognisk ptasiej grypy. Proces ten obejmuje między innymi uśmiercanie i utylizację zwierząt, a także przeprowadzanie czynności oczyszczających i dezynfekujących na terenach dotkniętych chorobą. Ponadto specjaliści wyznaczyli obszary zagrożone oraz zapowietrzone.