Porady dla właścicieli psów: Jak zaradzić problemowi biegunki u naszych czworonożnych przyjaciół?

W życiu każdego miłośnika psów zdarza się moment, kiedy ich futrzany towarzysz cierpi na nieprzyjemne dolegliwości związane z układem trawiennym. Szczeniaki są szczególnie podatne na takie problemy ze względu na ich jeszcze niedojrzały system trawienny. Odkryj naturalne metody leczenia biegunki u psa i wspomóż swojego pupila w walce z tym niedogodnym schorzeniem!

Przyczyny biegunki wśród naszych psich towarzyszy mogą być różnorodne. Najczęściej pojawia się ona w wyniku:

  • niespodziewanej zmiany diety,
  • spożycia nieodpowiedniego pokarmu,
  • infekcji pasożytami,
  • silnego stresu,
  • podawania resztek jedzenia z naszego stołu,
  • lub ataku wirusa.

Aby uniknąć konieczności stresującej dla psa wizyty u weterynarza, warto zaopatrzyć się w kilka sprawdzonych domowych sposobów na radzenie sobie z biegunką u naszych czworonogów. Pamiętajmy jednak, że jeśli biegunka towarzyszy torsja, obecność krwi w stolcu, gorączka, czy inne niepokojące objawy, lub gdy biegunka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, konieczna jest wizyta u specjalisty. W takim przypadku przyczyna może okazać się poważniejsza!

Jednym z kluczowych elementów leczenia biegunki u psa jest zapewnienie mu ciągłego dostępu do płynów, aby uniknąć odwodnienia. Oprócz wody, możemy podawać mu również mocną czarną (nie słodzoną) herbatę. Domowe metody proponują również napar z kory dębu szypułkowego lub kopru włoskiego.

Posiłki? Niekoniecznie! Wielu właścicieli psów twierdzi, że jednym ze skutecznych sposobów na walkę z biegunką jest wprowadzenie krótkotrwałej głodówki. Oczywiście, trudno jest oprzeć się błagalnym spojrzeniom naszych pupili oczekujących na posiłek. Alternatywą może być przygotowanie dla nich dania z dobrze ugotowanym ryżem i marchewką. Po jednym dniu takiej diety można zacząć dodawać chude mięso z kurczaka.