Nowoczesne e-recepty na cały rok – korzyści dla pacjentów i lekarzy

Koncepcja e-recept na okres jednego roku spotkała się z entuzjastycznym odbiorem zarówno ze strony pacjentów, jak i lekarzy. Wprowadzenie tej nowoczesnej formy receptury, umożliwiającej wydawanie recept na cały rok, przynosi istotne korzyści w skoordynowanej opiece zdrowotnej, zarówno pod kątem organizacji, jak i oszczędności czasu. Recepty te są szczególnie przydatne dla osób z chorobami przewlekłymi i dostępne są już w ponad 80% przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

E-recepty na cały rok to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala pacjentom regularnie przyjmującym określone leki, otrzymać od swojego lekarza receptę elektroniczną na okres 12 miesięcy. Stosowne przepisy pozwalają na zakup każdego pojedynczego opakowania leku na okres nie dłuższy niż 120 dni i wymagają odbioru wszystkich następnych opakowań tego samego środka w tej samej aptece, gdzie zostało zakupione pierwsze opakowanie. Ponad 80% placówek podstawowej opieki zdrowotnej korzysta obecnie z możliwości wydawania takich recept. Jest to szczególnie korzystne dla pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami, takimi jak nadciśnienie tętnicze, problemy neurologiczne czy choroby tarczycy, które wymagają stałego przyjmowania określonych leków.

Roczna e-recepta stała się niezbędnym narzędziem w koordynowanej opiece zdrowotnej. Z tej opcji najczęściej korzystają stabilni pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy są zdyscyplinowani i zmotywowani do dbania o swoje zdrowie i nie muszą odwiedzać placówek medycznych częściej, niż jest to konieczne.

E-recepta to nowoczesna forma recepty medycznej, która jest udostępniana elektronicznie, zamiast tradycyjnego druku na papierze. Pacjent otrzymuje kod recepty poprzez wiadomość SMS lub e-mail, który upoważnia go do zakupu leków w dowolnej aptece w Polsce. E-recepty wystawiane na rok, inaczej nazywane długoterminowymi, to dokumenty umożliwiające zakup leków na okres do 365 dni. Są one dedykowane pacjentom z chorobami przewlekłymi, regularnie przyjmującym określone leki.