Kalina koralowa: atrakcyjna alternatywa dla hortensji w naszym ogrodzie

Krystaliczna kalina koralowa stanowi fascynującą alternatywę ogrodową dla rośliny, jaką jest hortensja. Ta specyficzna roślina charakteryzuje się atrakcyjnymi białymi kwiatami zgromadzonymi w bujne kwiatostany, które po przekwitnięciu zamieniają się w urokliwe czerwone owoce. Zapewne zastanawiasz się, czym jest kalina koralowa? Jak długo ta roślina pozostaje w stanie kwitnienia? Czy pielęgnacja kaliny koralowej jest skomplikowana?

Kalina koralowa, znana również pod naukową nazwą Viburnum opulus L., jest odmianą krzewu, który można spotkać zarówno w Europie, jak i w Azji środkowo-zachodniej. Ta roślina nie jest obca także na obszarach tak odległych jak Daleki Wschód czy Ameryka Północna. W Polsce kalina koralowa jest krzewem powszechnie występującym i łatwo dostępnym. Roślina ta często zdobi prywatne ogrody, gdzie pełni rolę elementu dekoracyjnego.

A jak prezentuje się kalina koralowa? To potężny, dynamicznie rosnący krzew o rozłożystym, gęstym pokroju. W ogrodzie, jako element dekoracyjny, osiąga zwykle wysokość od 3 do 4 metrów. W naturalnych warunkach można natomiast spotkać kaliny koralowe dorastające nawet do 6 metrów. Kalina charakteryzuje się szarą korą okrywającą jej łodygę, a liście rośliny układają się naprzemiennie. Ich długość oscyluje między 7 a 10 cm, natomiast szerokość wynosi około 8 cm. Liście te są ząbkowane na brzegach i wykazują wyraźne unerwienie.

Kalina koralowa ma białe kwiaty zebrane w gęste, płaskie baldachy na końcach pędów. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Kwiaty kaliny występują w dwóch typach – większe, płonne kwiaty znajdują się na obwodzie baldachu i nie posiadają pręcików ani słupków, co oznacza brak możliwości owocowania. Te kwiaty fascynują swoimi dużymi białymi płatkami. Natomiast w centralnej części baldachu rozmieszczone są mniejsze, płodne kwiaty wyposażone w słupki oraz długie pręciki zakończone pylnikami.

Gdy nastąpi okres przekwitania, płodne kwiaty kaliny koralowej przechodzą metamorfozę, przekształcając się w dekoracyjne owoce. Są to jaskrawoczerwone, kuliste i błyszczące jagody, zgromadzone w skupiska. Gdy kalina koralowa przekwitnie, to właśnie jej owoce stają się głównym elementem ozdobnym, przyciągającym spojrzenia.