Domowe metody na złagodzenie bólu zęba – najpopularniejsze sposoby

Ból zęba, który często jest wynikiem procesów zapalnych, zazwyczaj dotyka te osoby, które zaniedbały swoje zęby i potrzebują leczenia stomatologicznego. Niemniej jednak, niewielu z nas chętnie odwiedza dentystę – lęk przed taką wizytą jest powszechny. Dlatego też, drogi Internauto, mamy nadzieję, że poszukujesz tutaj skutecznego, domowego sposobu na złagodzenie bólu zęba, który pozwoli Ci przetrwać noc lub weekend, do momentu kiedy będziesz mógł udać się do stomatologa. W przeciwnym razie – bądź na bieżąco z aktualizacjami naszej strony, gdzie znajdziesz domowe metody na wykonanie protez.

Goździk jest znany ze swoich antyseptycznych i znieczulających właściwości stąd też jest najczęściej polecanym i powszechnie stosowanym środkiem przeciwbólowym na ból zęba. Zaleca się go rozgryźć i przyłożyć do bolącego miejsca lub włożyć bezpośrednio do dziury w zębie. Alternatywnie, można go rozgnieść w moździerzu i uzyskanym proszkiem posmarować bolący ząb.

Jeżeli nie masz pod ręką goździków, możesz udać się do apteki po olejek goździkowy, który jest równie skuteczny. Wystarczy rozcieńczyć go dowolnym olejem roślinnym: na jedną łyżkę stołową oleju dodaj kilka kropel olejku, delikatnie wymieszaj i wmasuj w bolące miejsce. W przypadku intensywnego bólu, bezpośrednie smarowanie nierozrobionym olejkiem goździkowym również przyniesie ulgę.

Jeśli natomiast ból zęba dopadł Cię podczas niedzielnej kolacji i nie masz możliwości szybkiej wizyty u dentysty, alkoholowa płukanka może okazać się pomocna. Alkohol działa zarówno znieczulająco, jak i dezynfekująco. Szczególnie schłodzona wódka może przynieść natychmiastową ulgę. Wystarczy mały kieliszek, którym płuczesz jamę ustną (metoda dla osób powyżej 18 roku życia).

Ostatnim ze sprawdzonych domowych sposobów na uśmierzenie bólu zęba jest zastosowanie wacika nasączonego jodyną. Jodyna ma właściwości przeciwbólowe i dezynfekujące, dzięki czemu efektywnie łagodzi dolegliwości.